W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Gruźlicy 2023

24.03.2023

Światowy Dzień Gruźlicy 2023

Światowy Dzień Gruźlicy w 2023 roku obchodzony jest pod hasłem „Tak! Możemy zwalczyć gruźlicę!”. Ten, ustanowiony przez WHO w 1982 r. dzień, ma na celu upamiętnienie odkrycia przez Robota Kocha bakterii wywołujących gruźlicę. W głównej mierze jednak obchody te stanowić mają pretekst do podniesienia debaty społecznej i zachęcenie podejmowania działań i wielosektorowej współpracy na rzecz walki z epidemią gruźlicy. WHO wykorzystując tegoroczne obchody wzywa państwa członkowskie ONZ do przyspieszenia wprowadzenia nowych, zalecanych przez WHO, krótszych, całkowicie doustnych schematów leczenia lekoopornej gruźlicy.

 

Gruźlica jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterie o nazwie prątki gruźlicy. Zmiany gruźlicze mogą być umiejscowione w różnych narządach, lecz najczęstszą postacią jest gruźlica płuc. Diagnoza gruźlicy nie zawsze jest prosta do postawienia, gdyż choroba ta u większości chorych początkowo daje mało nasilone objawy, a co za tym idzie rozpoznanie choroby nie jest natychmiastowe. Do objawów ogólnoustrojowych towarzyszących gruźlicy zaliczyć można m.in. stany podgorączkowe, nocne poty, złe samopoczucie, czy utratę masy ciała. W przypadku gruźlicy płuc chorzy odczuwać mogą dolegliwości związane z  przewlekłym (trwający dłużej niż 8 tygodni) kaszlem o różnym nasileniu.

Najważniejszym działaniem zapobiegającym rozprzestrzenianiu się choroby jest szybkie wykrywanie przypadków gruźlicy i ich właściwe leczenie. W 2021 na całym świecie 1,6 miliona osób zmarło z powodu gruźlicy. Globalnie była to druga, najczęstsza przyczyna zgonów z powodu choroby zakaźnej, zaraz po COVID-19. Nie bez powodu walka z gruźlicą jest wymieniana jako jedno z najważniejszych wyzwań zdrowia publicznego. Dzięki wspólnym wysiłkom na rzecz powstrzymania gruźlicy od 2000 do 2020 roku uratowano życie 66 mln osób. Zakończenie epidemii gruźlicy do 2030 r. jest jednym z celów zdrowotnych Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych (SDG).

WSSE KRAKÓW

 

Źródła:
https://www.who.int/campaigns/world-tb-day/2023
https://szczepienia.pzh.gov.pl/swiatowy-dzien-gruzlicy/
https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/choroby/68756,gruzlica

{"register":{"columns":[]}}