W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

31 maja Światowy dzień bez tytoniu

22.05.2023

W 1987 r. państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia ustanowiły Światowy Dzień Bez Tytoniu, aby zwrócić uwagę świata na epidemię palenia tytoniu oraz możliwość uniknięcia zgonów i chorób, które ona powoduje. Co roku obchody tego święta mają na celu informowanie opinii publicznej o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktykach biznesowych firm tytoniowych, działaniach WHO w walce z epidemią tytoniową oraz o tym, co ludzie na całym świecie mogą zrobić, aby domagać się prawa do zdrowia i życia swojego oraz przyszłych pokoleń. W 2023 r. obchody koncentrują się wokół konsekwencji uprawy tytoniu dla zdrowia rolników, planety i wszystkich ludzi oraz kryzysu żywnościowego, a ich hasłem przewodnim będzie: „Uprawiaj żywność, nie tytoń”.

31maja

Rekordowa liczba 349 milionów ludzi w 79 krajach stoi w obliczu zagrożenia brakiem żywności, wielu z nich mieszka w krajach o niskich i średnich dochodach, w tym w ponad 30 krajach na kontynencie afrykańskim. Wiele z tych krajów wykorzystuje duże obszary żyznej ziemi do uprawy tytoniu zamiast zdrowej żywności. Kraje uprawiające tytoń często borykają się z negatywnymi skutkami ekonomicznymi wynikającymi z niekorzystnych skutków zdrowotnych, środowiskowych i społecznych uprawy tytoniu. W wielu przypadkach waluty obce uzyskane z eksportu tytoniu są wykorzystywane do importu żywności. Uprawa tytoniu powoduje zły stan zdrowia rolników i pracowników rolnych oraz nieodwracalną utratę cennych zasobów środowiska, takich jak źródła wody, lasy, rośliny i gatunki zwierząt. Kampania prowadzona przez WHO zachęca rządy do zaprzestania dopłat do upraw tytoniu i wykorzystania zgromadzonych w ten sposób oszczędności do wspierania rolników w przejściu na bardziej zrównoważone uprawy, które poprawiają bezpieczeństwo żywieniowe ludności.

   Każdy z nas ma wpływ na swoje zdrowie. Wiąże się to ze stylem życia, jaki prowadzimy.

   Promujmy zdrowy styl życia, wolny od dymu tytoniowego.

    Podsumowanie konkursu pt. „Palić, nie palić – oto jest pytanie?”

     W miesiącach luty - kwiecień został zorganizowany dla uczniów klas V szkół podstawowych województwa wielkopolskiego konkurs pt. "Palić, nie palić - oto jest pytanie?".

     Tegoroczne zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu przez ucznia lapbooka przedstawiającego wiadomości i ciekawostki na temat składu dymu papierosowego, szkodliwości palenia tytoniu i inhalowania e-papierosów, skutków zdrowotnych i psychicznych palenia, biernego palenia, uzależnienia od nikotyny. Praca miała zachęcać jej odbiorców do życia wolnego od palenia papierosów i inhalowania e-papierosów, pokazywać wartość życia wolnego od nałogów.   

   Dnia 14.04.2023r w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Ostrzeszowie odbyło się podsumowanie etapu powiatowego konkursu.

    Laureatami konkursu zostali:

I miejsce zajął: Wojciech Gałęcki  ze Szkoły Podstawowej w Kobylej Górze

II miejsce zajął: Adam Sikora z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z oddziałami integracyjnymi w Rojowie

III miejsce zajęła: Julia Rojek ze Szkoły Podstawowej w Grabowie n/Prosną

    Pracę Wojciecha Gałęckiego ze Szkoły Podstawowej w Kobylej Górze wysłano do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Poznaniu na etap wojewódzki konkursu.

    Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}