W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania „Czy wiesz, że…”

05.05.2023

Kampania ma na celu: Podniesienie poziomu wiedzy, odczarowanie mitów i przybliżenie faktów na temat wirusa HIV, choroby AIDS oraz innych STIs. Zwiększenie wśród grupy docelowej świadomości, że istnieje możliwość szybkiej diagnostyki. Rozpropagowanie informacji o miejscach, gdzie można uzyskać fachową wiedzę i pomoc w temacie HIV/AIDS oraz innych STIs.

HIV/AIDS

Kampania ma na celu:

1) Podniesienie poziomu wiedzy, odczarowanie mitów i przybliżenie faktów na temat wirusa HIV, choroby AIDS oraz innych STIs:

• NIE ma ryzyka zakażenia HIV podczas pływania w basenie.

• NIE ma ryzyka zakażenia HIV drogą kropelkową, np. przez kaszel lub kichanie.

NIE ma ryzyka zakażenia HIV ani przez ukąszenie, ani przez rozgniecenie na sobie, ani

 nawet przez połknięcie komara.

• HIV przenosi się głównie podczas niezabezpieczonych kontaktów seksualnych.

• Do zakażenia kiłą, rzeżączką, HPV i innymi STIs dochodzi w podobny sposób jak do

 zakażenia HIV.

2) Zwiększenie wśród grupy docelowej świadomości, że istnieje możliwość szybkiej

 diagnostyki:

• Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV i innych STIs.

• Test na HIV – bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania – można wykonać w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) https://aids.gov.pl/pkd/

3) Rozpropagowanie informacji o miejscach, gdzie można uzyskać fachową wiedzę i pomoc w temacie HIV/AIDS oraz innych STIs:

• strona Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/

• Poradnia Internetowa HIV/AIDS: poradnia@aids.gov.pl

• bezpłatny Telefonie Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448.

Profilaktyka:

− PrEP – profilaktyka przed narażeniem na zakażenie HIV, to stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) u osób niezakażonych w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia HIV drogą kontaktów seksualnych.

− PEP – profilaktyka po narażeniu na zakażenie HIV (gwałt, przypadkowe zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia, kontakt z krwią osoby zakażonej) polegająca na podaniu leków antyretrowirusowych (ARV) w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia HIV.

− Profilaktyka wertykalna – zapobieganie przeniesienia zakażenia HIV z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży, porodu i podczas karmienia piersią. Wykrycie HIV i włączenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest praktycznie eliminowane.

− Leczenie antyretrowirusowe (ARV) – dzięki dostępnym lekom antyretrowirusowym (ARV) możliwe jest zahamowanie namnażania się wirusa i niszczenia układu odpornościowego osoby zakażonej. Ilość wirusa (wiremia) w organizmach osób żyjących z HIV, które przyjmują leki ARV zgodnie z zaleceniami lekarza, obniża się do bardzo niskich wartości. Osoby te są również mniej zakaźne dla swoich partnerów.

https://aids.gov.pl/czywieszze

{"register":{"columns":[]}}