W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Co warto wiedzieć o pluskwach i karaluchach?

25.09.2023

karaluchy

Dezynsekcja polega na zwalczaniu szkodliwych owadów latających i biegających. Z problemem tym spotykają się wszyscy. Główną rolę w rozprzestrzenianiu owadów odgrywa czynnik ludzki. Mogą one być przenoszone w zakupach spożywczych, sprzętach, bieliźnie pościelowej lub rzeczach osobistych. Niewykluczona jest także możliwość ich przemieszania się poprzez ciągi wentylacyjne w budynkach.

Karaluchy

W Polsce najczęściej występują dwa gatunki karaluchów – prusak oraz karaczan wschodni. Aktywne są przede wszystkim nocą. Kryją się w miejscach wilgotnych i zaciemnionych tj. elementach kanalizacji, piwnicach, spiżarniach. Swoje kryjówki opuszczają w poszukiwaniu pożywienia, które głównie stanowią resztki żywności pozostawione przez człowieka. Zanieczyszczają produkty żywnościowe odchodami oraz resztkami pancerzyków. Są one wektorem wielu groźnych patogenów. Mogą  przenosić różne wirusy, bakterie oraz grzyby, a także mogą wywołać reakcję alergiczną. Profilaktyka polega na uszczelnieniu mieszkania tak, by nie dostały się do niego owady z innych pomieszczeń np. ze zsypów. Częste sprzątanie, zmywanie powierzchni i usuwanie wszelkich resztek pokarmowych może wpłynąć na zmniejszenie ich liczebności.

Pluskwy

Pluskwy gnieżdżą się najczęściej w pobliżu miejsc spania człowieka, np. chowają się w materacach, łączeniach mebli oraz tapet, w różnych szczelinach. Pluskwy są bardzo uciążliwe, ponieważ atakują w nocy. Żywią się krwią. Ukłuciu towarzyszy swędzenie i pieczenie. Profilaktyka polega na uszczelnieniu otworów i szczelin np. przy przewodach elektrycznych, rurach, ponieważ łatwo przedostają się z sąsiednich lokali i kondygnacji. Częste czyszczenie, wietrzenie  i trzepanie jest najlepszym sposobem stworzenia warunków niedogodnych do masowego rozmnażania się pluskiew.

Państwowa Inspekcja Sanitarna nie przeprowadza zabiegów dezynsekcji, jak również nie zajmuje się rozpoznawaniem insektów. Zabiegi można zlecić wyspecjalizowanym firmom DDD (dezynfekcja, dezynsekcja i deratyzacja).

Źródło: A. Dembińska-Krzemińska, A. Glinkiewicz, B. Sawicka, W. Kruminis-Łozowska "Dom bez szkodników"

 

{"register":{"columns":[]}}