W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dynia: Jesienny Przysmak i Skarbnica Zdrowia #JesieńNaTalerzu

27.10.2023

Obraz przedstawia tytuł "Dynia: Jesienny Przysmak i Skarbnica Zdrowia #JesieńNaTalerzu" obrazek z rozkrojonymi i pokrojonymi dyniami na drewnianym stole. W rórnym prawym rogu widnieje logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Dynia, czyli jednoroczna roślina o pomarańczowym owocu, jest znana zazwyczaj dorosłym jako składnik aromatycznych zup krem. Potrafi osiągnąć wagę prawie 400 kg, przynajmniej tyle ważyła dotychczas odnotowana „rekordzistka”. Nazywana złotem z krainy Inków, przywieziona została przez Krzysztofa Kolumba. Pochodzi z Ameryki Środkowej, ale zyskała popularność w Polsce już w XVI wieku, kiedy została sprowadzona z Hiszpanii. Nie tylko stanowi doskonały składnik kulinarny, ale także posiada wiele zdrowotnych właściwości. Indianie zaczęli je uprawiać właśnie ze względu na bogate w oleje i białko ziarna. W diecie Inków dynia stanowiła jedno z podstawowych dań.

Zawartość Składników Odżywczych w Dyni

Miąższ dyni, to przede wszystkim duże źródło β-karotenu, którego zawartość sięga 3 mg na 100 g. Zawiera także 2 mg witaminy C w 100 g produktu.

Za sprawą dużej ilości wody (90%) jest niskoenergetyczna, dostarczając organizmowi w 100 g porcji 28 kcal. Charakteryzuje się również znaczną zawartością błonnika pokarmowego (3g/100g).

Dynia - Skarbnica Zdrowia

Niska wartość energetyczna dyni wynika głównie z jej dużej zawartości wody, która stanowi 90% całej masy. Dynia jest źródłem beta-karotenu, naturalnego barwnika, który pełni rolę przeciwutleniacza, zapobiegając procesom starzenia się i redukując ryzyko wystąpienia nowotworów. Beta-karoten korzystnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi, co jest szczególnie istotne dla osób z problemami kardiologicznymi. Ponadto zawiera w dość dużych ilościach witaminę E i potas.

Pestki Dyni - Małe Skarby Zdrowia

Istotne znaczenie w diecie człowieka mają pestki dyni, głównie za sprawą dużej ilości zawartego w nich tłuszczu roślinnego (46%). Przeważają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a konkretnie kwas linolowy, który w organizmie człowieka jest potrzebny do tworzenia kwasu γ-linolenowego. Brak tego kwasu może sprawić, że skóra staje się sucha i straci elastyczność, co znacznie przyspiesza tworzenie się zmarszczek. Ponadto może to spowodować osłabienie naturalnej odporności skóry na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, co między innymi powoduje trudniejszy proces gojenia się pęknięć naskórka.
Pestki z dyni dostarczają ponadto duże ilości potasu, magnezu, a przede wszystkim cynku, który potrzebny jest włosom i paznokciom, przyspiesza gojenie się ran.

W jaki sposób przyrządzić dynię?

Dynię możemy pokroić i zamarynować w occie, po uprzednim ugotowaniu razem z miodem, goździkami i cynamonem. Po przełożeniu do wyparzonych słoików i mocnym zakręceniu – chwilę pasteryzujemy. Taki produkt możemy z powodzeniem stosować jako dodatek do mięs i wędlin. Oczywiście osoby, które nie lubią prac kuchennych, mogą takie przetwory po prostu kupić.

Drugą potrawą, bardziej znaną jest zupa krem z dyni. Przygotowujemy ją w proporcjach ½ kg dyni na 1 l wody lub wywaru drobiowego. Po podduszeniu pokrojonej dyni z masłem, dodajemy wodę lub wywar i gotujemy, aż dynia będzie się rozpadać. Po zmiksowaniu gotowy krem możemy podawać z grzankami. Taka zupa może być też spożywana na zimno.

Oprócz tego możemy się inspirować tym warzywem przygotowując:

  • ciasta,
  • muffinki,
  • domowy chleb dyniowy i bułki z dynią,
  • placki z dynią,
  • puree z dyni,
  • Latte dyniowe,
  • przetwory i wiele innych,

Dynia bardzo dobrze komponuje się z aromatycznymi i lekko pikantnymi przyprawami, takimi jak: cynamon, gałka muszkatołowa, kurkuma, imbir (świeży lub w proszku), słodka papryka, chili, goździki, ziele angielskie. Możesz zmieszać po trochu każdej z nich, przesypać do słoiczka i mieć gotową przyprawę do dyni zawsze w zanadrzu.

Podsumowanie

Dynia to warzywo, które nie tylko zachwyca smakiem, ale również przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Jej zawartość beta-karotenu pomaga w ochronie przed chorobami i procesami starzenia. Dlatego warto wykorzystać sezon dyni i cieszyć się jej smakiem i zdrowymi właściwościami.

Źródło:

https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/dynia-nie-tylko-na-halloween/

https://www.swiatdietetyki.pl/zdrowa-zywnosc/dynia/

 

{"register":{"columns":[]}}