W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

E-papierosy

05.10.2023

Tytuł "E-papierosy", obrazek przedstawia elektroniczny papieros w dymie. Obok logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Szacuje się, że w Polsce z e-papierosów korzysta ok. 1,2 mln osób. Osoby młode palą je częściej niż osoby po 45. roku życia. Szczególnie często używa ich najmłodsza grupa społeczna, czyli ludzie przed 24. rokiem życia. Rzecznik Praw Dziecka alarmuje, że co czwarty nastolatek pali e-papierosy, przy czym połowa z palących robi to praktycznie codziennie. Co czwarty małoletni palacz uważa się za uzależnionego. Badanie CBOS ujawniło, że osoby wapujące uważają, iż jest to mniej szkodliwy sposób palenia w porównaniu do papierosów tradycyjnych. Takiego zdania jest 68 proc. badanych.

Najważniejsze fakty:

  • E-papierosy są niezdrowe i wbrew niektórym opiniom – nie są bezpieczne dla naszego zdrowia.
  • Już teraz wiadomo, że e-papierosy są szkodliwe dla zdrowia, jednak nadal nie wiemy, jakie skutki zdrowotne będą wiązały się z ich używaniem po wielu latach.
  • Istnieje wiele rodzajów e-papierosów, które zawierają różne ilości nikotyny i innych, niejednokrotnie szkodliwych dla zdrowia substancji.
  • Para (aerozol) pochodząca z e-papierosów zawiera zazwyczaj nikotynę i inne substancje, które są szkodliwe zarówno dla użytkowników, jak i osób niebędących użytkownikami (bierne narażenie).
  • Pojawia się coraz więcej wyników badań naukowych potwierdzających, że osoby, które nigdy nie paliły papierosów tradycyjnych, a które używają e-papierosów podwajają swoje ryzyko rozpoczęcia palenia papierosów tradycyjnych w późniejszych latach.

 

Czy e-papierosy mogą pomóc rzucić palenie?

To bardzo często pojawiający się argument. Jak dotąd nie ma wystarczających dowodów naukowych potwierdzających tę tezę. Papierosy elektroniczne nie powinny być promowane jako pomoc w rzucaniu palenia. Niektóre z e-papierosów mogą zawierać bardzo wysokie dawki nikotyny – substancji, która powoduje silne uzależnienie i może powodować zatrucia. W niektórych e-papierosach liquid służący do pojedynczego użycia może zawierać nawet taką samą dawkę nikotyny, jak jedna paczka tradycyjnych papierosów (=20 sztuk papierosów).

Pomoc przy rzuceniu palenia można uzyskać pod adresem https://jakrzucicpalenie.pl/

 

Uregulowanie prawne:

E-papierosy, mimo że nie emitują dymu papierosowego jak dym z klasycznych wyrobów tytoniowych, zostały z nimi zrównane pod względem możliwości używania.

W Polsce kwestię e-papierosów uregulowano w roku 2016 i na bieżąco aktualizuje. Zmiany dotyczyły głownie palenia papierosów elektronicznych oraz nowatorskich wyrobów tytoniowych (cygar, tytoniu aromatyzowanego, tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów, do fajki zwykłej i wodnej czy do żucia). Na mocy przepisów palenie e-papierosów, podobnie jak tradycyjnego tytoniu, występuje zakaz palenia w miejscach publicznych, czyli na ulicy, przystankach, w restauracjach, szkołach czy szpitalach. Aby móc zapalić bez naruszania prawa należy korzystać z wydzielonych do tego celu palarni. Zakaz palenia w miejscach publicznych został nałożony głównie ze względu na obecność nikotyny w dymie z e-papierosów, która niezależnie od dawki nadal może szkodzić biernym palaczom.

Regulowana przez prawo stała się również kwestia zakupu e-papierosów i stosowanych do nich płynów. Żeby móc je kupić trzeba mieć ukończone 18 lat. Sprzedaż e-papierosów i liquidów została zakazana w systemach samoobsługowych, obowiązuje również zakaz ich promowania i reklamowania.

 

Źródło:

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C96524%2Csubstancje-aromatyzujace-w-e-papierosach-i-alkoholu-pod-lupa-badaczki-z-wat

https://www.who.int/news-room/q-a-detail/tobacco-e-cigarettes

https://www.who.int/docs/default-source/campaigns-and-initiatives/world-no-tobacco-day-2020/wntd-tobacco-fact-sheet.pdf

 

{"register":{"columns":[]}}