W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

28 lipiec 2022r. - Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW)

28.07.2022

wzw

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku.

Na świecie żyje obecnie 257 milionów osób z przewlekłym zakażeniem HBV (WZW-B)

i 71 milionów z przewlekłym zakażeniem HCV (WZW-C). W Polsce liczba osób przewlekle zakażonych HBV
i HCV szacowana jest odpowiednio na około 350 tys. WZW-B i 200 tys. WZW-C  (www.hcv.pzh.gov.pl).

Światowy Dzień WZW został ustanowiony w celu  zwrócenia   uwagi wśród społeczeństwa  nt. szerzenia się  zakażeń  wirusowych:  HAV, HBV, HCV, HDV i HEV wywołujących chorobę zapalenia wątroby i związanych z nią wiele poważnych problemów zdrowotnych oraz w celu nadania priorytetu w zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i zachorowań, poprzez przestrzeganie reżimu sanitarnego, wykrywanie źródła zakażeń, przecięcie drogi szerzenia się zakażenia, leczenie  oraz zwiększenie odporności populacyjnej. 

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW)  to ostra choroba zakaźna wywołana przez hepatotropowe wirusy przeważnie typu:  A, B,C, E

Do zakażenia wirusem HAV, HEV dochodzi głównie przez spożycie skażonej żywności (warzyw, owoców, owoców morza niepoddanych skutecznej obróbce termicznej),  spożycie wody skażonej wydalinami osób zakażonych, niepoddanej skutecznym zabiegom dezynfekcyjnym.  Ponadto, do zakażenia może dojść  drogą kontaktów seksualnych. W wyjątkowych sytuacjach szerzenie się  zakażeń może odbywać się drogą kontaktową.  Choroba  występuje szczególnie często w krajach 

o złym stanie sanitarnym i higienicznymi i tam gdzie jest niewystarczające zaopatrzenie w wodę.

Największy problem światowy stanowią wirusowe zapalenia wątroby typu

B i C. Wirusy HBV i HCV  szerzą się drogą naruszenia ciągłości tkanek (drogą krwi) lub drogą parenteralną. Najczęstszą formą narażenia na zakażenie są: kontakt z osobą zakażoną, stosowanie nieprawidłowo wyjałowiomych narzędzi i sprzętu używanego podczas zabiegów medycznych oraz niemedycznych (zabiegów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu) zażywanie narkotyków drogą iniekcji dożylnych i stosowanie niebezpiecznych praktyk związanych z wstrzyknięciami (np. używanie wspólnych niesterylnych narzędzi), niebezpieczne i niezabezpieczone praktyki seksualne, które prowadzą do kontaktu z krwią.

WZW B i C mogą przebiegać w postaci ostrej lub przewlekłej. Często przebiegają w sposób utajony, przez lata skrycie niszcząc wątrobę, prowadząc do zwłóknienia oraz marskości wątroby i niekiedy do raka wątrobowokomórkowego. Osoba zakażona i niezdiagnozowana  może nieświadomie zakażać inne osoby.

Profilaktyka to najlepszy sposób zapobiegania chorobom zakaźnym. Przed zakażeniem może uchronić nas  szczepienie ochronne przeciwko WZW A oraz WZW B, przestrzeganie zasad higieny osobistej.

Szczepienie przeciw WZW to bezpieczeństwo i ochrona zdrowia  społeczeństwa w zakresie zdrowia publicznego.

W Polsce, szczepienia przeciwko WZW typu B są obowiązkowe dla pracowników ochrony zdrowia. Obecnie, według Programu Szczepień Ochronnych wydawanego i ogłaszanego przez Głównego Inspektora Sanitarnego od 1985 roku  szczepienia przeciw WZW typu B są wykonywane u noworodków w pierwszym dniu życia. Populacja młodych ludzi urodzonych od 1986 r. podlegała obowiązkowym szczepieniom 3 dawkami WZW B zgodnie z PSO. Obowiązkowi szczepień podlegają również osoby dializowane i przygotowywane do leczenia nefrozastępczego. Ponadto, zalecane jest szczepienie przeciw WZW B dla osób przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Szczepionki przeciw WZW typu A i B  skutecznie chronią przed zachorowaniem.

Warto się zaszczepić!

Nie ma szczepionki przeciw WZW typu C, w związku z tym, ważne jest zapobieganie  nowym zakażeniom HCV oraz szybka identyfikacja i leczenie osób przewlekle zakażonych. Aktualnie, możliwe jest leczenie dzięki nowoczesnym terapiom zakażeń HCV. Leki te są bardziej skuteczne, lepiej tolerowane przez chorych, a kuracja trwa krócej i prowadzi do całkowitej eliminacji HCV z organizmu. W przypadku WZW-B dostępne terapie pozwalają na ograniczeniu replikacji wirusa,  opóźniają postęp choroby ale nie zapewniają trwałej eradykacji HBV z organizmu.

Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do podjęcia działań na rzecz wzrostu świadomości społeczeństwa
w zakresie zapobiegania zakażeń, poprawy profilaktyki oraz diagnostyki WZW.

{"register":{"columns":[]}}