W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne Wakacje

Okres wakacji , to czas w którym pracownicy pionu Oświaty Zdrowotnej  i Promocji Zdrowia starają się dotrzeć z edukacją nt.szeroko pojętego bezpieczeństwa do grupy dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, korzystających ze zorganizowanych form wypoczynku letniego.
Przez okres trwania wakacji pracownicy Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia prowadzą :

1. wizytowanie placówek zorganizowanego wypoczynku letniego oraz obiektów użyteczności publicznej, z których oferty korzystają mieszkańcy powiatu,
2. dystrybucję materiałów akcydensowych,
3. instruktaże w zakresie profilaktyki:

  • podstawowych zasad bezpieczeństwa, w tym zapobiegania wypadkom i urazom;
  • profilaktyki używania nowych substancji psychoaktywnych;
  • profilaktyki odtytoniowej;
  • profilaktyki chorób zakaźnych: meningokoki, grypa i inne zakażenia grypopochodne
    oraz covid – 19;
  • higieny osobistej, w tym: zapobiegania wszawicy, higieny jamy ustnej i rąk;
  • zdrowyego stylu życia, zatrucć pokarmowych, błędów żywieniowych;
  • profilaktyki odkleszczowej oraz profilaktyki HIV/AIDS.

Podjęte działania mają na celu podniesienie świadomości z zakresu profilaktyki zdrowotnej oraz bezpieczeństwa podczas wakacji, ze szczególnym uwzględnieniem kształtowania właściwych postaw i zachowań prozdrowotnych.

Bezpieczny wypoczynek – poradnik MEiN i organizacja wypoczynku – lato 2022/2023

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow-2?fbclid=IwAR10YkkDuuI_iGbuyfyycZARoMZ52B3kmR6CojgZsn5V4ukWPCVQ83031O8

 

Uwaga na barszcze kaukaskie ! ! !

   Jedne z największych roślin zielonych na świecie. Osiągają wysokość ok. 3m lub więcej. Kwiaty są białe lub różowe, w postaci parasolowatych baldachów – podobne do kopru, ale znacznie większe – o średnicy 30-80 cm. , liście potężne o długości ok. 1,5 m.

   Wakacje to okres aktywnego wypoczynku w plenerze, biorąc pod uwagę, że w okresie letnim podczas kwitnienia, wzrasta toksyczność tych roślin, a kontakt z nimi może narazić na zagrożenie zdrowia lub życia ludzi oraz zwierząt.

  Barszcze kaukaskie zawierają związki chemiczne, które pod wpływem promieniowania słonecznego (UVA) mogą powodować zmiany skórne przypominające oparzenia (wypryski, zaczerwienienia, opuchliznę, owrzodzenia itp.), jak również obrażenia układu oddechowego, oczu, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Obrażeń można nabawić się nawet nie mając bezpośrednio kontaktu z rośliną,    a jedynie na skutek przebywania w jej sąsiedztwie (będąc poddanym ekspozycji substancji toksycznych zawartych w powietrzu).

{"register":{"columns":[]}}