W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podstpępne WZW

Cele programu:

  • Podniesienie wiedzy na temat profilaktyki zakażeń HBV i HCV i kształtowanie zachowań zdrowotnych, w tym również w zakresie przeciwdziałania chorobom zakaźnym.
  • Przekazanie wiedzy na temat ryzyka zakażeń HBV i HCV
  • Uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki
  • Pobudzenie do refleksji nad własnymi zachowaniami zdrowotnymi
  • Kształtowanie prawidłowych zachowań w stosunku do osób zakażonych

Adresaci:

  • Uczniowie szkół ponadpodstawowych
  • Rodzice oraz kadra pedagogiczna szkół

Treści programu:

  • Informacje dotyczące roli wątroby w naszym organizmie
  • Podstawowe dane na temat zakażeń HBV i HCV
  • Drogi zakażenia, objawy i przebieg choroby
  • Diagnostyka, leczenie oraz profilaktyka

Program realizowany jest przez Fundację „Gwiazda Nadziei” w partnerstwie z Wojewódzkimi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi pod honorowym patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Materiały edukacyjne dostępne na stronie www.gwiazdanadziei.pl

Wirusowe Zapalenie Wątroby (WZW) to bardzo groźna i jedna z najczęstszych chorób zakaźnych na świecie. Ma zasięg globalny. Wywołana jest zakażeniem wirusowym – czynnikami sprawczymi zarówno postaci ostrej jak i przewlekłej są wirusy HBV (typu B) i HCV (typu C).

Cechy przebytego zakażenia HBV stwierdza się u ponad 2 mld ludzi na całym świecie, około 350 milionów osób choruje na przewlekłe WZW typu B , WZW typu C to około 3% populacji świata. Według szacunkowych danych Światowej Organizacji Zdrowia ( WHO) liczba zakażonych tym wirusem na świecie waha się od 170 do 300 milionów. Eksperci szacują że, w Polsce wirusem HCV jest zakażonych ponad 150 tys., a wirusem HBV – ok. 600 tys. osób.

Pierwsze rekomendacje do powszechnych szczepień pojawiły się w 1991r. W Polsce obowiązkowe szczepienia noworodków wprowadzono w 1996r. Obecnie, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych (PSO) zatwierdzonym przez Ministerstwo Zdrowia na 2011r., obowiązuje program szczepień przeciwko HBV u dzieci   i młodzieży w wieku od „0” do 14 rż.

Program edukacyjny dotyczący profilaktyki zakażeń HBV i HCV dla uczniów szkół podstawowych jest odpowiedzią na pojawiające się wciąż nowe przypadki zakażeń. Jednym ze sposobów przeciwdziałania tej sytuacji jest podnoszenie poziomu wiedzy pozwalającej na rozpoznawanie i unikanie sytuacji narażenia na zakażenia, podejmowanie działań profilaktycznych a także umożliwiającej rozpoznanie zakażenia i przez to zapobieganie jego dalszemu rozprzestrzenianiu się. Kształtowanie zachowań również w zakresie przeciwdziałania chorobom zakaźnym stanowi ważny element działań edukacyjnych w szkole.

{"register":{"columns":[]}}