W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Higieny Rąk - 5 maja 2022r

MYCIE_RAK

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zainicjowała  Światowy Dzień Higieny Rąk w celu kształcenia właściwych nawyków higienicznych, a zwłaszcza tych, związanych z myciem rąk. W tym roku przebiega pod hasłem: „Zjednoczmy się dla bezpieczeństwa: myjmy ręce‎”.
 

Każdego dnia, w każdym miejscu narażeni jesteśmy na kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi, które są obecne w powietrzu i na różnych powierzchniach: klamki, poręcze, banknoty, bankomaty, terminale do kart kredytowych, długopisy, telefony, klawiatury, myszki, przyciski w windzie, poręcze w autobusie i tramwaju, pieniądze, koszyki sklepowe, zwierzęta i wiele innych rzeczy i powierzchni. Dotykanie dłońmi zanieczyszczonych powierzchni może prowadzić do przeniesienia drobnoustrojów na ręce człowieka  a następnie np. z rąk do ust, prowadząc do wirusowych i bakteryjnych zakażeń, a także do zatruć pokarmowych.

Szacuje się, że na skórze rąk, na 1cm ² znajduje się  od 40 tysięcy do prawie 5 milionów bakterii.

Dbałość o prawidłową higienę rąk jest bardzo ważnym elementem w życiu codziennym.

Ręce należy myć:

  • po przyjściu do domu (np. po podróży środkami komunikacji publicznej, po powrocie ze sklepu, po pracach porządkowych,
  • po skorzystaniu z toalety,
  • przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków,
  • po kontakcie ze zwierzętami,
  • po kontakcie z osobą chorą.

Prawidłowe mycie rąk jest najłatwiejszym sposobem na pozbycie się drobnoustrojów z rąk i zapobiega ich rozprzestrzenianiu w środowisku.

{"register":{"columns":[]}}