W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia - trzeci czwartek listopada (17.11.2022r.)

17.11.2022

papieros

Walka z paleniem papierosów to jedno z największych wyzwań zdrowotnych
na świecie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie ok. 8 milionów ludzi na całym świecie umiera z powodu palenia tytoniu.

Wśród składników dymu tytoniowego występuje ponad 5000 substancji działających na organizm. Związki zawarte w dymie mają właściwości: toksyczne, kancerogenne i teratogenne. Ekspozycja na dym papierosowy jest wysoce szkodliwa zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Palenie papierosów prowadzi do występowania chorób serca, ślepoty, miażdżycy, chorób płuc i zaburzenia płodności. Tytoń wypalany w dowolnej formie jest przyczyną 90% wszystkich nowotworów płuc oraz czynnikiem ryzyka udarów i śmiertelnych ataków serca. Zabija średnio jednego na dwóch palaczy.

Dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące tzw. „bierne palenie” jest tak samo groźny dla zdrowia, jak w przypadku osób palących. Według statystyk około 8 proc. zgonów jest wywołanych biernym paleniem. Szczególnie niebezpieczne „bierne palenie” jest dla kobiet w ciąży i dzieci. Częsta ekspozycja na dym papierosowy może wywołać wady rozwojowe u płodu. Zwiększone jest także ryzyko poronienia czy urodzenia się martwego noworodka. Noworodki, których mamy biernie paliły w czasie ciąży, charakteryzują się zwykle niską wagą urodzeniową oraz zmagają się często z bezdechem. Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być nawet śmierć łóżeczkowa dziecka. Dzieci wystawione  na wdychanie dymu nikotynowego są narażone na poważne skutki zdrowotne: infekcję dróg oddechowych, astmę, zapalenia ucha środkowego, nowotwory.

W ostatnich latach pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego,
tzw. elektroniczne papierosy. Obecnie, e-papierosy
stały się też nałogiem młodzieży. Według Instytutu Badań Pollster metodą CAWI wśród grupy badanej - 1012 polskich internautów, co czwarty nastolatek (16-19 lat) pali e-papierosy, a ponad połowa z palących robi to praktycznie codziennie, głównie dla rozrywki i odstresowania.

Wapowanie używek wpływa niekorzystnie na zdrowie użytkownika. Aerozol z e-papierosów może zawierać szkodliwe substancje takie jak: acetaldehyd, formaldehyd, akroleinę, propanal, nikotynę, aceton, o-metyl-benzaldehyd, karcenogenne nitrozaminy. Według badań, z powodu aromatów i innych dodatków zawartych w e-papierosach, występuje zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu oddechowego i krwionośnego. Ponadto, użycie elektronicznego systemu dostarczającego nikotynę powoduje emisję pyłu zawieszonego (PM 2.5) oraz najdrobniejszych cząstek (UFPs), których stężenie wzrasta w powietrzu otaczającym e-palacza.

Dbajmy o nasze zdrowie oraz osób w bliskim otoczeniu. Osoby niepalące, w tym dzieci mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego. Paląc papierosy, narażamy na poważne skutki zdrowotne siebie oraz osoby, które z nami przebywają.

W trosce o zdrowie całego społeczeństwa zachęcamy osoby palące do zaprzestania palenia wyborów tytoniowych.

NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO NA RZUCENIE PALENIA TYTONIU.

 

Materiały

#RzućPalenie​_korzyści
#RzućPalenie​_korzyści.png 0.20MB
#RzućPalenie
#RzućPalenie.png 0.22MB
{"register":{"columns":[]}}