W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdążyć przed szczytem zachorowań na grypę

27.09.2022

wirus_grypy

Wirus grypy jest jednym z najszybciej mutujących się wirusów. Już teraz można zaszczepić się przeciw grypie.

Szczepienia to najbardziej skuteczny sposób zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy. Szczepienia są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów. Według Światowej Organizacji Zdrowia szczepienia przeciwko grypie sezonowej zaleca się: kobietom w ciąży, dzieciom poniżej 5 roku życia, osobom w wieku powyżej 65 lat osobom z przewlekłymi schorzeniami np. HIV/AIDS, astma, choroby serca i płuc oraz cukrzyca, osobom o zwiększonym ryzyku narażenia na grypę, m.in. pracownikom ochrony zdrowia.

W tym roku bezpłatne szczepionki są dla seniorów powyżej 75 roku życia oraz dla kobiet w ciąży.

Z refundacją 50% dostępne są szczepionki dla dzieci od ukończenia 6 miesiąca życia do 18 roku życia, dla osób w wieku 18 - 65 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu choroby oraz dla osób w wieku 65 -75 lat.

W Polsce zwiększona zachorowalność na grypę przypada na miesiące: styczeń – marzec a optymalny czas realizacji szczepień to wrzesień - grudzień. Szczepienia przeciw grypie są zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy. Od początku września rozpoczęto szczepienia przeciw grypie w placówkach medycznych oraz w aptekach dla osób powyżej 18 roku życia.

Szczepienia dzieci mogą być wykonywane tylko w placówce medycznej, natomiast osoby dorosłe mogą zaszczepić się  zarówno w podmiocie leczniczym jak i w aptece. Kwalifikacji do szczepienia osoby dorosłej może przeprowadzić lekarz, farmaceuta, pielęgniarka, fizjoterapeuta oraz ratownik medyczny, a w przypadku osoby niepełnosprawnej kwalifikację przed szczepieniem przeprowadza lekarz.

Tegoroczny sezon jesienno - zimowy zbiega się z kolejną falą zachorowań na COVID - 19 i grypę. Obie choroby stanowią poważne zagrożenie dla wszystkich, a szczególnie dla osób z grupy ryzyka. U wielu osób może dojść do jednoczesnego zakażenia koronawirusem  SARS-CoV-2 i wirusem grypy. Współzakażenie może być przyczyną bardzo ciężkiego przebiegu zakażenia, nieść za sobą ryzyko groźnych powikłań lub spowodować śmierć. W przypadku zachorowania na COVID-19  i grypę może dojść do zapalenia płuc, zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), posocznicy, zapalenia mięśnia sercowego, niewydolności wielonarządowej (niewydolność oddechowa, niewydolność nerek, wstrząs), zaostrzenia przewlekłych schorzeń (obejmujących płuca, serce, układ nerwowy, cukrzycy) i wtórnych infekcji bakteryjnych. Choroba COVID-19 może powodować następstwa takie jak: wieloukładowy zespół  zapalny, a także powikłania zatorowo-zakrzepowe np. zatorowość płucna, udary mózgu i zawały innych narządów,  których po grypie się nie obserwuje.

Groźnym chorobom można zapobiec szczepiąc się przeciw COVID -19 i grypie.  Według wytycznych amerykańskich i kilku krajów w Europie szczepionki przeciw COVID -19 i grypie mogą być podawane razem, w czasie jednej wizyty, w dwie różne ręce. Szczepienie przeciw  grypie może być realizowane zarówno z pierwszą, jak i z kolejnymi dawkami szczepionek przeciw COVID-19. W przypadku wątpliwości dot. wystąpienia działań niepożądanych po poprzednich dawkach, należy rozważyć szczepienie z bezpiecznym odstępem pomiędzy szczepieniami.

 Zapobieganie grypie i COVID-19 to priorytet zdrowia publicznego.

{"register":{"columns":[]}}