W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania "Czy wiesz, że...

Krajowe Centrum ds. AIDS w dniach 18 listopada 2021 r. – 8 grudnia 2021 r., przeprowadza kolejną edycję działań edukacyjno-informacyjnych pod hasłem „Czy wiesz, że…”, będących kontynuacją kampanii profilaktycznej HIV/AIDS z 2020 r.

 

Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV (ETT) w dniach 22–29 listopada 2021 r.

Test w kierunku HIV jest jedyną metodą sprawdzenia, czy doszło do zakażenia. W laboratoriach diagnostycznych powszechnie dostępne są testy wykrywające obecność przeciwciał zarówno przeciwko HIV-1, jak i HIV-2 (niezwykle rzadko występującego w Polsce), oparte na metodzie ELISA (EIA). Są to tak zwane testy przesiewowe. Test polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi (nie trzeba być na czczo). Na wynik testu przesiewowego oczekuje się najczęściej od jednego do kilku dni, w zależności od tego, gdzie wykonuje się test.

Zachęcamy do wykonania testu w jednym z punktów konsultacyjno – diagnostycznych (PKD), w których można wykonać test w kierunku HIV anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania. Badanie w PKD zawsze poprzedzone jest rozmową z doradcą, który poinformuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku, oszacuje ryzyko zakażenia oraz - co najważniejsze – ustali, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca weryfikuje konieczność wykonania badania w kierunku HIV poprzez zidentyfikowanie ryzykownych zachowań, podczas których mogłoby dojść do zakażenia. Towarzyszy on również osobie badanej podczas otrzymywania wyniku testu, aby móc wyjaśnić jego znaczenie, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego wskazać dalsze możliwości postępowania. Poradnictwo przed i po teście jest bardzo ważne! Aktualne adresy i godziny pracy wszystkich PKD w Polsce znajdują się na stronie internetowej www.aids.gov.pl w zakładce „Testy na HIV”. Sami decydujemy o miejscu i sposobie wykonania test.

Jeżeli stwierdzisz, że Twoje zachowanie mogło narazić Cię na zakażenie wirusem HIV – warto wykonać badania - aby móc właściwie postępować i zaplanować swoją przyszłość.

 Profilaktyka jest najważniejszym elementem zapobiegania zakażeniom wirusem HIV

 

Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny Poznań

ul. Mickiewicza 5/4 (w punkcie pobrań DIAGNOSTYKA), 60-834 Poznań

Godziny otwarcia: 

poniedziałek 16.00- 20.00

środy 16.00-20.00

piątek 16.00- 20.00

pobrania krwi odbywają się do godz. 19.30

telefon kontaktowy 730 110 830 czynny w czwartki w godz. 17.30 – 19.00

Więcej informacji na temat kampanii i materiałów znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS (www:aids.gov.pl/czywieszze/).

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}