W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia

Od ponad 40 lat w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku święto to przypada 19 listopada. Wydarzenie ma na celu uświadomienie, jak poważnym problemem – nie tylko zdrowotnym, ale również ekonomicznym i społecznym jest palenie tytoniu, a także zachęcenie do podjęcia próby zaprzestania palenia.

Informacja Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Śremie

Od ponad 40 lat w trzeci czwartek listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku święto to przypada 19 listopada. Wydarzenie ma na celu uświadomienie, jak poważnym problemem – nie tylko zdrowotnym, ale również ekonomicznym i społecznym jest palenie tytoniu, a także zachęcenie do podjęcia próby zaprzestania palenia.

Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. 

W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1992 roku. Jego celem jest realizacja planu Europy wolnej od dymu tytoniowego poprzez organizowanie kampanii zdrowotnych promujących zdrowie oraz styl życia wolny od dymu tytoniowego. 

Obecnie na świecie ponad miliard ludzi pali tytoń, a ponad 5 milionów osób umiera przedwcześnie z powodu używania tytoniu, w tym 600 tys. biernie narażonych na dym tytoniowy. W XX wieku zmarło z tego powodu 100 mln osób. Jeśli w najbliższej przyszłości nie ograniczymy palenia tytoniu, to do roku 2030 ponad 8 milionów ludzi na świecie będzie corocznie umierać na choroby odtytoniowe, a łączna liczba zgonów odtytoniowych wzrośnie do 250 mln.

W Polsce co roku z powodu palenia umiera ok. 70 tys. osób i  jest to więcej zgonów niż z powodu morderstw, samobójstw, używania narkotyków, picia alkoholu, AIDS, wypadków razem wziętych. 

Palenie tytoniu jest znanym czynnikiem ryzyka wielu infekcji dróg oddechowych i zwiększa nasilenie chorób układu oddechowego. Przegląd badań ekspertów ds. Zdrowia Publicznego zwołanych przez WHO w dniu 29 kwietnia 2020 r. wykazał, że palacze częściej chorują na COVID-19 w porównaniu z osobami niepalącymi.

COVID-19 jest chorobą zakaźną, która atakuje przede wszystkim płuca. Palenie zaburza funkcjonowanie płuc, utrudniając organizmowi walkę z koronawirusami i innymi chorobami. Tytoń jest również głównym czynnikiem ryzyka chorób niezakaźnych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, rak, choroby układu oddechowego i cukrzyca, które zwiększają ryzyko zachorowania na ciężką chorobę pod wpływem COVID-19. Dostępne badania sugerują, że palacze są bardziej narażeni na ciężką chorobę i śmierć.

Terapie zastępujące nikotynę, takie jak guma i plastry, mają na celu pomóc palaczom w rzuceniu palenia. WHO zaleca, aby palacze podjęli natychmiastowe kroki, aby rzucić palenie, stosując sprawdzone metody, takie jak mobilne programy do wysyłania wiadomości tekstowych i terapie zastępujące nikotynę. 

WHO podkreśla znaczenie systematycznie zatwierdzanych, wysokiej jakości, systematycznych badań, które przyczynią się do poprawy zdrowia jednostki i zdrowia publicznego podkreślając, że promowanie niesprawdzonych interwencji może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

{"register":{"columns":[]}}