W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień

21.04.2024

Obraz zawierający tekst "Europejski Tydzień Szczepień" oraz kolorową grafikę przedstawiającą cztery osoby z uniesionymi radośnie rękami.

W dniach 21 – 27 kwietnia 2024 r. odbędzie się Europejski Tydzień Szczepień

Szczepienia wymieniane są wśród najważniejszych zdobyczy współczesnej medycyny, które ratują życie i chronią przed powikłaniami związanymi z niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi. Wiele badań naukowych potwierdza ogromne korzyści ze stosowania szczepień. Szczepionki chronią nas przed 26 chorobami zakaźnymi i zlikwidowały jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych ospę prawdziwą. Eksperci oceniają, że około 122 milionów osób zawdzięcza życie szczepionkom, bez których nie mieliby szansy przeżyć nawet okresu dzieciństwa. To dlatego, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zaszczepiono miliony dzieci przeciw chorobom wieku dziecięcego, takim jak odra, gruźlica, poliomyelitis, błonica, krztusiec czy pneumokokowe zapalenie płuc. Każdego roku na świecie podawanych jest około 1 miliarda dawek szczepionek, które ratują przed śmiercią około 2,5 miliona osób na całym świecie. Szczepienia sprzyjają zdrowiu, w odróżnieniu od wielu innych działań medycyny pozwalają zdrowym być nadal zdrowymi.
Z każdym rokiem rośnie liczba dorosłych pacjentów z różnymi chorobami przewlekłymi, nasze społeczeństwo się starzeje przybywa osób chorujących na cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, a przewlekłe choroby układu oddechowego, przewlekłe choroby wątroby, lub nerek coraz częściej dotykają naszych bliskich. Nowoczesna medycyna i ogromna wiedza na temat szczepień pokazują, że są one tak samo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jak dieta, regularny sen, ruch, czy unikanie stresu. Do niedawna szczepienia w świadomości społecznej dotyczyły głównie szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepionki przeciw grypie. Ostatnie lata przyniosły wiele nowych możliwości ochrony, jak szczepienia przeciw krztuścowi, Covid-19, pneumokokom, półpaścowi (dla dorosłych) czy RSV.

 

Szczepionki:

  • ratują życie,
  • są jednym z największych osiągnięć cywilizacji, w której żyjemy,
  • chronią przed powikłaniami i kalectwem z powodu chorób zakaźnych,
  • działają szybko,
  • eliminują najgroźniejsze choroby zakaźne.

 

Dane epidemiologiczne są jednoznaczne – warto się zaszczepić, żeby uniknąć groźnej choroby zakaźnej i związanych z nią powikłań.


Jednocześnie informujemy, że 23 kwietnia 2024r. z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy (NIZP PZH-PIB) we współpracy z Biurem WHO Polska, organizuje konferencję „Kalendarz(e) szczepień dorosłych”.

 Wydarzenie ma na celu zwiększenie świadomości na temat znaczenia szczepień dorosłych i odbędzie się w siedzibie NIZP PZH-PIB w Warszawie. Temat tegorocznej konferencji wpisuje się w ogromną potrzebę uświadomienia nam, że profilaktyka chorób zakaźnych nie kończy się na dzieciństwie, i że szczepienia dorosłych to inwestycja w długie i zdrowe życie.

Z każdym rokiem rośnie liczba dorosłych pacjentów z różnymi chorobami przewlekłymi, nasze społeczeństwo się starzeje  przybywa osób chorujących na cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, a przewlekłe choroby układu oddechowego, przewlekłe choroby wątroby, lub nerek coraz częściej dotykają naszych bliskich. Szczepienia osób z chorobami przewlekłymi mogą przyczynić się do poprawy jakości ich życia, poprzez zapobiegnięcie chorobie zakaźnej oraz uniknięcie związanych z nią ciężkich powikłań, a w konsekwencji utrzymanie lepszego stanu zdrowia i większej aktywności życiowej.

 

Transmisja online Konferencji:
https://www.facebook.com/Szczepienia.info

Materiały edukacyjne na temat szczepień można pozyskać ze stron internetowych:  https://szczepienia.pzh.gov.pl/, https://szczepieniadlapodrozujacych.pl/, https://vaccination-info.europa.eu/pl, https://www.ecdc.europa.eu/en, https://www.who.int/.

 

źródło: szczepienia.pzh.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}