W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

24.01.2024

Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy , infografika

W dniach 20-26 stycznia obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy, którego celem jest zwrócenie uwagi kobietom jak ważne są regularne badania cytologiczne i ginekologiczne.

Rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów występujących u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków. Niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci. 

Każda kobieta po 25 r. ż. powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne.

Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet. Rocznie jest wykrywany u ok. 3000 kobiet, a 1700 z nich umiera z jego powodu.

Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym – uleczalnym – stadium choroby. Badania dowodzą, że 1,5- 2% rozmazów cytologicznych jest nieprawidłowych i wymaga dalszej diagnostyki.

Jak zapobiegać zakażeniom HPV?

Zakażenie HPV jest bardzo częste, 80% aktywnych seksualnie kobiet przynajmniej raz w życiu ma styczność z tym wirusem. Większość zakażeń ustępuje samoistnie. Jednak przetrwałe zakażenia mogą przekształcić się w raka szyjki macicy. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie choroby we wczesnym i w pełni uleczalnym stadium. Trzeba pamiętać, że wirus stanowi realne ryzyko dla zdrowia każdej kobiety, niezależnie od wieku, a im szybciej zostaną podjęte odpowiednie działania, tym większe są szanse na wyleczenia. Wirus występuje na całym świecie, a ponad połowa ludzi ulega w swoim życiu choć raz zakażeniu HPV. Większa liczba partnerów seksualnych sprzyja zakażeniu, ale rak szyjki macicy to choroba, która może dotyczyć każdej współżyjącej kobiety.

Badanie  cytologiczne

To bardzo ważne badanie dające szansę na wczesne wykrycie zmian na szyjce macicy, które mogą prowadzić do podwyższonego ryzyka onkologicznego. Jej celem jest nie tyle wykrycie wczesnych zmian nowotworowych, co wychwycenie tych stanów, które mogą potencjalnie doprowadzić do nowotworu, a które odpowiednio wcześnie wykryte mogą być zlikwidowane, czy wyleczone.

Objawy

Niestety zarówno zmiany przedrakowe, jak i rak we wczesnym stadium nie manifestują się w widoczny sposób. Wczesnym zmianom nowotworowym w raku szyjki macicy nie towarzyszą charakterystyczne dolegliwości.

Wraz z rozwojem choroby kobiety zauważają zwykle jeden lub kilka z poniższych objawów:

    • krwawienie pomiędzy regularnymi krwawieniami miesięcznymi,
    • nietypowe krwawienie z pochwy,
    • krwawienie po stosunku lub badaniu ginekologicznym,
    • krwawienie po menopauzie,
    • dłuższe i bardziej obfite niż zazwyczaj krwawienia miesięczne,
    • obfite upławy,
    • ból podczas stosunku,
    • ból w podbrzuszu.

Rak szyjki macicy we wczesnym stadium nie powoduje bólu ani innych objawów szczególnie ważne jest regularne przeprowadzanie badań cytologicznych, aby wykryć zmiany nowotworowe w takim stadium, które da szansę na wyleczenie.

Wiele pacjentek z wykrytym rakiem szyjki macicy przyznaje, że ostatni raz były u ginekologa w okresie ciąży - kilka a nawet kilkanaście lat temu! Połowa chorych kobiet nigdy nie miała pobranego wymazu cytologicznego! Każdego roku kilka tysięcy rodzin przeżywa dramat, którego można było uniknąć. Wystarczyłoby, aby kobiety regularnie chodziły do ginekologa i wykonywały badania cytologiczne. Najczęściej rak szyjki macicy rozwija się u kobiet pomiędzy 35. a 59. rokiem życia, w momencie pełnej aktywności zawodowej i rodzinnie.

BADAJ SIĘ!!!

Źródła:
https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-szyjki-macicy
https://www.pierwszykrok.edu.pl/

{"register":{"columns":[]}}