W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

"Jedyny taki test" (#jedynytakitest) – kampania Krajowego Centrum ds. AIDS

17.11.2023

"Jedyny taki test" (#jedynytakitest) – kampania Krajowego Centrum ds. AIDS, infografika kod QR

Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczęło ogólnopolską kampanię społeczną pod hasłem "Jedyny taki test" (#jedynytakitest). Kampania trwa od 16 listopada do 2 grudnia 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV (ETT): 21–28 listopada 2022 r. oraz Światowego Dnia AIDS: 1 grudnia 2022 r.

Celem kampanii jest popularyzacja wczesnej diagnostyki w kierunku HIV, zwiększenie świadomości, że test na HIV – bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo – można wykonać w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD),  obalenie przekonania, które pokutuje w społeczeństwie, że zakażają się inni, a mnie problem HIV/AIDS nie dotyczy. Ryzyko zakażenia HIV wiąże się z określonymi zachowaniami, a nie przynależnością do danej grupy. Aby zmienić taki sposób myślenia Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, rozpoczęło kampanię społeczną pod hasłem  #jedynytakitest.

Statystycznie każdego dnia 3 osoby w Polsce dowiadują się o zakażeniu. Szacunki mówią o około 30% osób zakażonych, które są nieświadome faktu swojego zakażenia, a więc mogą  zakażać innych.  HIV może rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat.

Kampania społeczna #jedynytakitest ma koncentrować się na budowaniu świadomości, że każde zakażenie HIV wykryte na wczesnym etapie, daje możliwość skutecznego leczenia. Podstawą jest jednak profilaktyka i wykonywanie badań diagnostycznych, tak jak w przypadku innych chorób, np. nowotworów piersi, raka płuc czy marskości wątroby.

W każdym województwie działa przynajmniej jeden punkt konsultacyjno-diagnostyczny (PKD), w którym można wykonać test w kierunku HIV bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo. W większości tych punktów możliwe jest wykonanie testów w kierunku HCV i kiły. Ich lista znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/pkd/.

W ramach kampanii społecznej #jedynytakitest prowadzone będą szeroko zakrojone działania edukacyjne, których celem jest  nie tylko zachęcenie do testowania w kierunku HIV, lecz także obalenie stereotypów i mitów dotyczących wirusa. Krajowe Centrum ds. AIDS,  w  krótkim filmiku opracowanym na potrzeby kampanii,  pokaże w prosty, graficzny sposób, na czym polega test i wyjaśni, że nie trzeba się do niego specjalnie przygotować, a  wynik testu możliwy jest do odebrania już po 30 minutach.

Kampania ma na celu przekonać Polaków, że wiedza na temat własnego statusu serologicznego to wiedza ratująca życie.  Autorzy kampanii podkreślają, że ryzyko zakażenia HIV wiąże się z określonymi zachowaniami, a nie przynależnością do danej grupy. Nie ma grup ryzyka, to my podejmujemy ryzykowne zachowania.

Więcej informacji i materiałów dotyczących kampanii „Jedyny taki test” znajduje się także na stronie: https://jedynytakitest.aids.gov.pl/

Szczegółowe informacje dostępne są także pod numerem telefonu Ośrodka Informacji Krajowego Centrum ds. AIDS: (22) 331 77 66.

Poradnia Internetowa HIV/AIDS: https://aids.gov.pl/poradnia_internetowa/

Bezpłatny telefon Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448

 (źródło: Krajowe Centrum ds. AIDS)

{"register":{"columns":[]}}