W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Te rośliny omijaj z daleka: są trujące #latozsanepidem

19.07.2023

trujące rośliny

Budzą zachwyt i ciekawość. Niekiedy do tego stopnia, że chcemy ich dotknąć i powąchać z bliska, nie zdając sobie sprawy z tego, jakie niebezpieczeństwo na siebie ściągamy. Mowa o trujących roślinach leśnych. Podpowiadamy, których gatunków powinniśmy się wystrzegać w szczególności.

Lista roślin toksycznych występujących na terenie polskich lasów jest bardzo długa, a kontakt z nimi może zakończyć się nawet śmiercią. Stąd też tak ważnym jest, aby w czasie leśnych wycieczek nie zbierać i nie dotykać roślin, które kuszą lub zaciekawiają swoim wyglądem czy kolorem. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, co robią ze znalezionymi roślinami nasze pociechy lub zwierzęta, by móc zareagować na czas. Na jakie trujące rośliny leśne powinniśmy uważać w szczególności? Są to:
 

Pokrzyk wilcza jagoda

pokrzyk wilcza jagoda

Największe zagrożenie tej rośliny stanowią jej owoce, w których znajdują się silnie trujące toksyny. W wyniku kontaktu z nią może dojść do śpiączki, a w jej następstwie do zgonu na skutek porażenia oddechu. Najczęściej ofiarami zatruć tą rośliną padają dzieci oraz niedoświadczeni turyści, których myli podobieństwo owoców pokrzyku z tradycyjną jagodą leśną. Dawka śmiertelna w przypadku dzieci to zaledwie kilka jagód; u osób dorosłych wystarczy 10 sztuk owoców.

Objawy zatrucia:

  • Silne pobudzenie;
  • Halucynacje;
  • Światłowstręt;
  • Zaburzenia mowy;
  • Utrata przytomności;
  • Dezorientacja.

Cis pospolity 

Cis pospolity

Zagrożenie stanowi kontakt z całą rośliną, ponieważ we wszystkich jej fragmentach znajduje się niebezpieczna toksyna. Powoduje ona poważne uszkodzenie serca. Zaburza pracę żołądka i jelit, a także poraża układ oddechowy. W rezultacie prowadzi do nagłej śmierci. W tym przypadku najbardziej narażone na zatrucie są dzieci oraz zwierzęta, które chętnie sięgają po mięsisty czerwony owoc cisu.

Objawy zatrucia:

  • Problemy ze strony serca: zaburzenie rytmu oraz migotanie komór;
  • Zaburzenia oddychania;
  • Spadek ciśnienia.

Bluszcz pospolity

bluszcz pospolity

Trujące są wszystkie części tej rośliny, a najbardziej owoce. Ich zjedzenie grozi poważnymi problemami ze strony układu pokarmowego. W najgorszym wypadku może dojść nawet do zatrzymania oddechu. Sok z liści działa z kolei silnie drażniąco na naszą skórę.

Objawy zatrucia:

  • Biegunka;
  • Silne skurcze brzucha;
  • Pieczenie u ustach i gardle.

Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego

Toksyczna jest cała roślina. Wystarczy delikatne dotknięcie, aby poczuć jej szkodliwość. Na włoskach rośliny oraz w jej liściach i kwiatach znajduje się furanokumaryna. Jest ona odpowiedzialna za powstawanie na skórze poparzeń II i III stopnia. Ponadto sok z tej rośliny działa rakotwórczo. Wyjątkowo groźny kontakt z tą rośliną jest dla kobiet w ciąży, gdyż może spowodować wady wrodzone u płodu.

{"register":{"columns":[]}}