W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zrób własne zapasy na zimę!

15.09.2023

MROŻENIE

MROŻENIE

Obraz zawierający tekst, owoce, zrzut ekranu, jedzenie
Opis wygenerowany automatycznie

Szablon malarski - Płatki śniegu - SZABLONY MALARSKIE - SZABLONY MALARSKIE - dekoracje-online.plUjemna temperatura pozwala zachować wygląd, barwę oraz smak. Dzięki temu nawet zimą, gdy sezon na większość z nich się skończył, możesz się nimi cieszyć. Największą zaletą mrożenia, pod względem kwestii zdrowia i żywienia, są minimalne straty witamin.

Od czego zacząć?

Tiempo Frío, Termómetro Que Muestra Vector De Baja Temperatura Aislado Ilustraciones svg, vectoriales, clip art vectorizado libre de derechos. Image 82544722Zarówno warzywa jak i owoce do mrożenia należy odpowiednio przygotować. Jest to niezbędne do zachowania smaku, wartości odżywczych, konsystencji oraz bezpieczeństwa żywności. Zebrane/kupione produkty należy dokładnie przeglądnąć. Obite, zepsute, nadgniłe lub zapleśniałe nie nadają się do mrożenia.

WARZYWA,OWOCE, SUCHE NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH, GRZYBY, ORZECHY - Witamy na blogu Pienińskiej Uzdrowiskowej Kliniki Rehabilitacji i Leczenia Bólu - Klinika Solar           Niska temperatura wydłuża trwałość, ale nie poprawi jakości. Po posortowaniu owoców należy je dokładnie umyć i wysuszyć. Mokre owoce i warzywa pokryją się warstwą dodatkowego i niepotrzebnego lodu, który spowoduje zbrylenie oraz naruszy konsystencję. Suche owoce szybciej i równomierniej się zamrażają, a do tego nie sklejają się. Oprócz mycia w niektórych przypadkach konieczne będzie obranie lub usunięcie pestek i szypułek.

 

Blanszować przed mrożeniem? TAK

Jest ono konieczne w przypadku większości warzyw. Blanszowanie polega na zanurzeniu (na około 60 sekund) lub przelaniu wrzątkiem całych lub pokrojonych warzyw. Proces ten pozwala zachować smak, aromat oraz barwę, ale przede wszystkim ułatwia i znacznie przyspiesza obróbkę po rozmrożeniu.

Jakie warzywa należy blanszować? Brokuła, kalafiora, groszek, fasolkę szparagową, marchew, pora, pędy bambusa, szpinak oraz jarmuż. Dynię czy bakłażana można, ale nie trzeba traktować wrzątkiem. Cukinii, pieczarek i cebuli nie należy blanszować – to delikatne produkty, które mogłyby stracić swoją konsystencję.

Jak mrozić warzywa i owoce?

Mrożenie żywności – w czym i jak długo można mrozić - Vademecum Kuchni - Akademia Smaku

Małe owoce i warzywa można mrozić w całości. Duże można pokroić. Przykładowo pieczarki i cukinię można podzielić na pół i jedną część pokroić w plasterki, a drugą w kostkę. Dynię najlepiej będzie pokroić w kostkę. Papryka, pędy bambusa, marchew i por najpraktyczniej pokroić w paseczki. Odpowiednie pokrojenie warzyw pozwoli zaoszczędzić i lepiej wykorzystać miejsce w zamrażalniku. Owoce jagodowe i inne o podobnych rozmiarach najlepiej mrozić na tackach i dopiero później przesypywać do worków. Innym ciekawym pomysłem na mrożenie jest przygotowanie puree i zamrożenie go w foremkach do lodów. Pozwala to na dokładne odmierzenie porcji i późniejsze wykorzystanie do koktajli, sosów czy deserów.

Obraz zawierający tekst, owoce, zrzut ekranu
Opis wygenerowany automatycznie

{"register":{"columns":[]}}