W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne wakacje – Dzieci a upały

17.07.2023

grafika kolorowa, zielona łąka i żółte kwiatki mlecze po której biegają chłopcy i dziewczynki ubrani w kolorowe stroje

Na dworze robi się coraz cieplej, a temperatury w słońcu potrafią przekroczyć nawet 30 st. C. Kiedy tylko upały zaczynają dawać się nam we znaki, właściwie od razu docierają do nas informacje chociażby o rodzicach, którzy zostawili swoje dziecko w aucie i poszli na zakupy. Ale to nie jedyny błąd. Niemowlęta i małe dzieci są szczególnie narażone na szkodliwe działanie słońca ze względu na niecałkowicie wykształcone mechanizmy termoregulacji oraz cienką, delikatną skórę, skłonną do przesuszania oraz podrażnień. Do podstawowych zasad ochrony dzieci przed upałem należą: prawidłowe nawadnianie dziecka, stosowanie kremów ochronnych z wysokim filtrem, unikanie długotrwałej ekspozycji na słońce oraz prawidłowy ubiór z ochroną głowy.   

Pieluszka na wózku i nosidełku
Praktyka zakrywania wózka pieluszką jest bardzo powszechna, ponieważ rodzice często nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa. Chcąc ochronić swoje dzieci, wyrządzają im krzywdę. Tymczasem temperatura w tak "obudowanym" wózku jest znacznie wyższa niż na zewnątrz, a co więcej nie ma tam cyrkulacji powietrza. Przez to właśnie pogarsza się samopoczucie dziecka, a co więcej można zaobserwować takie objawy, jak: napady gorąca i duszności, suchą skórę, przyśpieszony puls, a w niektórych przypadkach także utratę przytomności. Im częściej dziecko znajduje się w takiej szklarni, tym gorzej dla jego ogólnego samopoczucia i stanu zdrowia. Dzieci często komunikują wtedy dyskomfort płaczem, jednak zdarza się też, że milczą. To w gestii rodziców leży więc obowiązek zapewnienia dziecku bezpieczeństwa i komfortu podczas spaceru.

Jak zapobiegać skutkom upałów?
Przede wszystkim, by zapobiegać niebezpiecznym skutkom upałów, przestrzegaj kilku zasad:

  • nie wystawiaj dziecka na bezpośrednie działanie promieni słońca i unikaj spacerów w okresach największego nasłonecznienia. Najlepsze godziny spacerów to ranki i popołudnia,
  • dziecko zawsze powinno mieć na głowie czapeczkę lub kapelusz,  
  • najlepiej, by dziecko nie przebywało – bezpośrednio na słońcu - w ogóle. Niemowlęta nie mogą się opala! Jeśli jesteście na dworze, kiedy jest gorąco i świeci słońce, przebywajcie w cieniu,
  • zadbaj, by dziecko piło dużo wody. Jeśli i karmisz piersią – często przystawiaj malucha, nie musisz dopajać.

Ochrona dziecka przed upałem – ubiór  
Podstawą ochrony dziecka przed upałem i nadmiernym nasłonecznieniem jest zakładanie u dzieci nakrycia głowy oraz przewiewnego ubrania. Ochrona głowy jest ważna, gdyż przegrzanie tej okolicy ciała najczęściej prowadzi do powstania udaru słonecznego. Należy pamiętać, aby dziecko miało założoną przewiewną czapkę, kapelusz lub chustę w jasnym kolorze, nawet gdy przebywa w zacienionym miejscu. U starszych dzieci dobrze sprawdzają się kapelusze z rondem, które osłania kark i ochrania go przed poparzeniem słonecznym.  
Warto zwrócić uwagę także na ubiór dziecka, który powinien być wykonany z cienkiego, przewiewnego materiału, najlepiej z bawełny lub lnu. Nie należy zakładać ubrań wykonanych z sztucznych materiałów np. poliestru, gdyż utrudniają one usuwanie nadmiaru ciepła z organizmu i mogą prowadzić do przegrzania.

Dziecko a upał – pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu
W trakcie upałów szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowe nawodnienie dziecka, gdyż w warunkach wysokiej temperatury otoczenia szybko dochodzi do odwodnienia u dziecka, zwłaszcza poprzez parowanie wody przez skórę. Najlepszym produktem do nawadniania dziecka w sezonie letnim jest woda mineralna. W przypadku odmawiania picia wody przez starsze dziecko można stosować rozcieńczone herbatki dla dzieci lub rozcieńczone soki owocowe

Ochrona dziecka przed upałem – jak wybierać kremy z filtrem?
Skóra maluchów jest delikatniejsza i zdecydowanie cieńsza niż u dorosłych, dlatego dzieci są bardziej narażone na oparzenia słoneczne – promienie ultrafioletowe łatwiej przenikają do głębszych warstw skóry, powodując ich uszkodzenie.  Przy wyborze kremu z filtrem dla dzieci należy kierować się stopniem jasności karnacji, długości ekspozycji i stopniem narażenia na promieniowanie słoneczne. Im jaśniejsza i wrażliwsza skóra, tym SPF powinien być większy. U dzieci i u osób z jasną karnacją należy stosować kremy z filtrem 50.  

Ochrona dziecka przed upałem – jazda samochodem  
W przypadku dłuższego przebywania dziecka w samochodzie podczas podróży pomocne mogą być osłony przeciwsłoneczne na szybę oraz włączenie klimatyzacji (należy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu).


Nigdy nie wolno zostawiać dziecka samego w aucie, gdyż grozi to udarem cieplnym, który jest stanem zagrażającym jego życiu.  

Dzieci są bardziej narażone na przegrzanie również ze względu na fakt, że są mniejsze, a co za tym idzie – ich organizmy przegrzewają się znacznie szybciej. Z tego względu, lekarki, w szczególnie gorące dni dzieci nie powinny przebywać na zewnątrz – zwłaszcza w południe i po południu.

 

{"register":{"columns":[]}}