W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy alkohol rozgrzewa?

17.01.2024

Czy alkohol rozgrzewa

W czasie zimowych eskapad w góry praktycznie każdy z nas niejednokrotnie kupował grzane wino lub piwo na tzw. " rozgrzewkę". Po kilku łykach odczuć można było przyjemne ciepło przeszywające cały organizm. Dlatego też prawie każdy myśli, że wypicie alkoholu na mrozie spowoduje, że zrobi się nam cieplej, że przestaniemy się trząść jak przysłowiowa galareta. Czy to rzeczywiście prawda?

Otóż nic bardziej mylnego! Alkohol bowiem rozszerza położone pod skórą naczynia krwionośne, przez które zaczynamy tracić ciepło i może dojść do poważnego wychłodzenia organizmu. Już 50 gramów wypitego alkoholu może obniżyć temperaturę ciała nawet o pół stopnia! Jeśli wypijemy niewielką ilość alkoholu, wtedy nie zwracając na to uwagi, zaczynamy się szybciej poruszać i to właśnie zwiększona aktywność fizyczna nas rozgrzewa. Jeśli natomiast ilość wypitego alkoholu jest duża, wtedy po prostu zimno nie jest w ogóle odczuwane, a jednocześnie jest przez organizm tracone w dużej ilości. Alkohol wypity na mrozie jest bardzo często zgubny dla osób bezdomnych, które chcąc się rozgrzać, wypijają jego dużą ilość, następnie usypiają i często dochodzi do śmiertelnego wychłodzenia organizmu. Dlatego pamiętaj, alkohol na mrozie rozgrzewa tylko pozornie! 

Jeśli jesteśmy na zewnątrz i czujemy chłód, należy unikać spożywania alkoholu jako środka na rozgrzewkę. Aby zachować ciepło ciała należy ubrać się ciepło, spożywać gorące napoje i utrzymywać aktywność fizyczną. Warto być świadomym ryzyka związanego z piciem alkoholu w warunkach zimowych i zadbać wcześniej o właściwy komfort termiczny dla własnego bezpieczeństwa.

Alkohol nie rozgrzewa organizmu, a jedynie daje fałszywe uczucie ciepła i męczy organizm.

{"register":{"columns":[]}}