W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS

20.05.2023

Na czarnym tle znajduje się czerwona wstążka , brak napisów

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS – International AIDS Candlelight Memorial – obchodzony jest co roku w trzecią niedzielę maja. W 2023r dzień ten  przypada na 20 maja. W tym roku po raz kolejny motywem przewodnim jest hasło: „Pamiętamy – Podejmujemy działania - Żyjemy bez HIV” („We Remember – We Take Action – We Live Beyond HIV”)

 Tego dnia wspominamy osoby, które odeszły: przyjaciół, współpracowników, kolegów, członków rodzin, osoby sławne i nieznane, we wszystkich zakątkach świata. jak również dziękujemy tym wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom żyjącym z HIV oraz ich bliskim. To jedna z największych kampanii zwiększania świadomości o HIV/AIDS na świecie.

International AIDS Candlelight Memorial został zainicjowany przez osoby żyjące z HIV w 1983 roku, a od 2011 roku koordynowany jest przez Globalną Sieć Osób Żyjących z HIV – GNP+. Dla 38 milionów osób żyjących dziś z HIV na całym świecie Memoriał jest ważnym wydarzeniem pokazującym solidarność, przełamującym bariery stygmatyzacji i dyskryminacji oraz dającym nadzieję nowym pokoleniom na życie bez HIV.

Przez wszystkie te lata organizacje społeczeństwa obywatelskiego zorganizowały tysiące działań, takich jak: uroczystości odbywające się w miejscach kultu religijnego, miejscach pracy, sadzenie drzewek pamięci czy rajdy motocyklowe kobiet żyjących z HIV, itp. W tym dniu zapalane są świeczki i lampki symbolicznie upamiętniajcie osoby, które odeszły, prowadzone są również działania z zakresu profilaktyki HIV/AIDS.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinku, kolejny rok podejmuje czynne działania, by wspierać ludzi chorujących oraz edukować wszystkich mieszkańców powiatu. Do tej pory nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki na HIV/AIDS, dlatego najskuteczniejszą metodą uniknięcia AIDS jest właśnie profilaktyka.

Podstawowe informacje epidemiologiczne
HIV i AIDS w Polsce – dane od początku epidemii (1985 r.) do 30 listopada 2022 r.

  • 29 676  zakażonych ogółem
  • 3 979 ma AIDS
  • 1 465 chorych zmarło

Na dzień 31.12.2022 r. leczeniem ARV objętych było około 18 199 pacjentów. Obecnie leczenie jest prowadzone  i finansowane w ramach Rządowego programu polityki zdrowotnej p.n. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022 – 2026”.

Na świecie żyje 37 700 000 osób z HIV/AIDS, w 2020 r. zakażenie HIV rozpoznano u 1,5 mln osób, 680 tys. osób zmarło z powodu chorób związanych z AIDS.
(dane KC ds. AIDS)

Nie bądźmy obojętni!
Zapalmy znicz w hołdzie ofiarom tej choroby.
Pamiętajmy również o sobie!

{"register":{"columns":[]}}