W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otyłość wśród dzieci - zacznij od rozmowy

06.02.2024

Otyłość wśród dzieci - zacznij od rozmowy

Otyłość u dzieci – same z niej nie wyrosną

W profilaktyce otyłości pomagają bilanse zdrowia dziecka. To bezpłatne badania, które przeprowadza pediatra, lekarz rodzinny lub pielęgniarka na różnych etapach życia dziecka – od 1. tygodnia do ukończenia 19 lat. Nie zapominaj o nich – pozwalają wykryć wady rozwojowe i choroby. Między innymi diagnozują nadwagę i otyłość.

Otyłość została uznana za chorobę i wpisano ją na listę Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (w klasyfikacji ICD‑10). Według Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, w Polsce nadwaga lub otyłość występują u: 

  • 12,2% chłopców i 10% dziewcząt u dzieci w wieku przedszkolnym
  • 18,5% chłopców i 14,3% dziewcząt u dzieci w wieku.

Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazał, że nadwagę i otyłość odnotowano u 32% polskich dzieci w wieku 7-9 lat. Jest to 8 miejsce wśród badanych krajów w Europie.

Rodzicu , masz wpływ na kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych swojego dziecka. Możesz wykluczyć wiele czynników, które są przyczynami rozwoju otyłości. Czego należy unikać?

Nadmiernemu wzrostowi wagi sprzyjają:

  • nieregularne posiłki - zwiększają tendencję do podjadania
  • siedzący tryb życia, niewielka aktywność fizyczna
  • duże spożycie cukrów prostych (słodycze, słodzone napoje)
  • jedzenie wysokoprzetworzonej żywności (fast food, gotowe dania)

Otyłość przyczynia się do rozwoju innych chorób i może mieć wpływ na skrócenie życia. Ma również znaczenie dla psychicznego zdrowia. Niektóre dzieci z nadmierną masą ciała są bardziej samokrytyczne i mają niską samoocenę. Częściej spotykają się z brakiem akceptacji ze strony rówieśników.

Jak zapobiegać? Dawajcie sobie dobry przykład.

·  Jedzcie regularnie 4-5 mniejszych posiłków w ciągu dnia, w spokojnej atmosferze, a nie przed telewizorem – starajcie się znaleźć czas na wspólne posiłki, na przykład rano lub wieczorem oraz w weekendy.

·  Poinformujcie nauczycieli i opiekunów, że dziecko ma zalecone zasady żywienia i poproście o ich przestrzeganie.

·  Rozmawiajcie z dziećmi o tym, co jadły w ciągu dnia – to je zmobilizuje do kontroli jedzenia.

·  Zadbajcie o to, by w każdym posiłku połowę talerza stanowiły warzywa lub owoce.

·  Zadbajcie o odpowiednią jakość i długość snu.

·  Nie nagradzajcie siebie i nie pocieszajcie słodyczami – zamiast tego możecie pójść razem do kina, muzeum, na łyżwy czy trampoliny.

· Bądźcie aktywni – ćwiczcie razem (o ile to możliwe). Uprawiajcie ulubione sporty (co najmniej 60 minut dziennie). Chodźcie na spacery.

{"register":{"columns":[]}}