W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przechowywanie żywności na zimę – Mrożenie

15.09.2023

lodówka jedzenie

Mrożenie jest jednym z lepszych sposobów utrwalających żywność. Warzywa i owoce poddane temu procesowi nie tracą witamin i składników mineralnych oraz zachowują swój niepowtarzalny smak. Chcesz poczuć odrobię lata w zimowych daniach? Możesz zamrozić swoje ulubione warzywa i owoce. Poniżej kilka podstawowych zasad:

  • Wybierz owoce i warzywa świeże oraz nieuszkodzone
  • Umyj je dokładnie, a następnie osusz
  • Pokrój na mniejsze kawałki (jeśli to konieczne)
  • Poddaj blanszowaniu warzywa, które tego wymagają, np. kalafior, brokuł, fasolka szparagowa, bób. Blanszowanie polega na krótkim gotowaniu, a następnie chłodzeniu w zimnej wodzie. Dzięki temu zatrzymane zostanie działanie enzymów odpowiedzialnych za brunatnienie produktów.
  • Stosuj woreczki przeznaczone do mrożenia
  • Włóż produkty do woreczków oraz usuń z nich powietrze przed zamknięciem
  • Opisz woreczek (ważna jest data mrożenia)
  • Umieść warzywa i owoce w zamrażarce

Większość warzyw można z powodzeniem zamrozić bez obawy, że stracą smak i właściwości. Niekiedy należy liczyć się z tym, że ich konsystencja może nie być tak dobra jak wtedy, gdy są świeże. Zwykle jednak mrożone warzywa trafiają do zup, sosów czy przecierów, gdzie konsystencja nie jest aż tak ważna. Jakie warzywa nie nadają do mrożenia? Proces ten może źle wpłynąć na ogórki, sałatę, rzodkiewkę, seler naciowy , czosnek i cebulę. Po rozmrożeniu będą przypominać zgniłe warzywa i zdecydowanie nie będą smaczne. Czosnek ponadto może zgorzknieć. Jeżeli seler, czosnek lub cebula pojawiają się w gotowym daniu, którego nadmiar mrozisz, nie przejmuj się – tylko surowym może to zaszkodzić. Nie mrozimy również ugotowanych ziemniaków.

  • Jest też grupa warzyw, które można zamrozić, ale po rozmrożeniu raczej należy je przygotować na ciepło. To pomidory, papryka, cukinia czy pieczarki. Zrobisz z nich pyszne zapiekanki, zupy i zupy krem czy sosy .

Żywność mrożona może być przechowywana do sześciu miesięcy. Pamiętaj raz rozmrożona żywność nie może być poddana temu procesowi ponownie. Dlatego warto zamrażać mniejsze porcje owoców lub warzyw.

 

{"register":{"columns":[]}}