W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sporty zimowe

12.01.2024

sporty zimowe

Obecnie okres chłodów nie jest przeszkodą w tym, aby nadal pozostawać aktywnym fizycznie. Można też z powodzeniem łączyć sportowe pasje z ciepłych pór roku z pobytem na śniegu. Żeby zadbać o kondycję, niekoniecznie od razu trzeba profesjonalnie uprawiać sporty zimowe; nie trzeba też wyjeżdżać daleko. Wystarczy odrobina inwencji, aby wyrobić w sobie nawyk codziennego ruszania się, a świeże powietrze mamy zaraz za oknem własnego domu. Z uroków zimy można skorzystać na wiele sposobów.

Jazda na sankach

Z tej formy aktywności może korzystać każdy – pod warunkiem, że ma zdrowy kręgosłup, bo osoby z dolegliwościami ze strony kręgosłupa powinny wybierać górki bez nierówności terenu i raczej korzystać z sanek niż z jabłuszek, ponieważ te pierwsze lepiej amortyzują wstrząsy. Na jazdę z górek warto ubrać się w kurtki narciarskie lub kombinezony. W ten sposób zabezpieczamy się przed zamoknięciem odzieży znajdującej się pod wierzchnim okryciem.

Spacery i Nordic Walking

Do uprawiania przy każdej pogodzie, solo lub w grupie, niezależnie od wieku i nawet przy słabej kondycji fizycznej (która w krótkim czasie dzięki tej formie aktywności zdecydowanie się poprawi). Do uprawiania nordic walking w trudnych warunkach przydają się rakiety śnieżne.

Narciarstwo i snowboard

Narciarstwo biegowe, zjazdowe, snowboard to propozycja dla każdego, kto potrafi zapanować nad deskami na swoich nogach. Z prostych form podjęcia tych rodzajów aktywności będzie czerpać korzyści nawet początkujący narciarz czy amator jednej deski, ponieważ pobyt w terenie to zawsze okazja do usprawnienia kondycji i koordynacji ruchowej oraz kontaktu ze świeżym powietrzem. Dla uzyskania pełnej satysfakcji z uprawianego sportu potrzebne będą dobre buty narciarskie i odpowiednia do warunków i rodzaju uprawianego sportu odzież zimowa.

Łyżwiarstwo

Można je uprawiać amatorsko, jeżdżąc od czasu do czasu po miejskim lodowisku (w ostateczności po doskonale znanym, płytkim i dobrze zamarzniętym stawie), lub bardziej profesjonalnie – uprawiając łyżwiarstwo szybkie na torze, lub zdecydować się łyżwiarstwo figurowe czy hokej lub curling. Z tej formy aktywności mogą więc skorzystać nawet osoby, które lubią się ślizgać, ale nie umieją jeździć na łyżwach.

Bieganie

Bieganie w zimie jest możliwe. Pozostaje tylko określić, w czym biegać zimą, założyć to i zacząć się ruszać. To najprostsza, po spacerach, forma aktywności, wymuszająca pracę układu ruchowego i poprawiająca wydolność oddechową. Najważniejsze są odpowiednie buty do biegania zimą – muszą być nieprzemakalne, z antypoślizgową i amortyzującą wstrząsy podeszwą. Odzież do biegania zimą ma mieć takie same właściwości, jak ubrania przeznaczone do tego rodzaju aktywności w pozostałych porach roku z tym, że powinna być cieplejsza, a na dodatek trzeba założyć rękawiczki i czapkę.

Jazda na rowerze zimą

Pomysł godny polecenia dla tych, którzy dwa kółka i kierownicę mają dobrze opanowane. Z tej formy aktywności często korzystają pasjonaci rowerowych wypraw w góry. Rower zimą musi być jednak dobrze przygotowany do kontaktu z trudnymi warunkami zewnętrznymi. Warto zainwestować w bezpieczeństwo, czyli w kask i dobre opony zimowe do roweru.

Pływanie

To propozycja nie tylko dla morsów. Do uprawiania na pływalniach krytych jako trening ogólnorozwojowy przed sezonem letnim.

Żeglarstwo lodowe

Połączenie żeglarstwa i zimy to bojery. Z tej formy aktywności mogą skorzystać wszyscy nawet osoby nie umiejące pływać.

Siłownia na świeżym powietrzu

Trening na siłowni zewnętrznej to znakomity sposób na połączenie ćwiczeń aerobowych z wysiłkowymi. Trzeba tylko założyć ciepłą, oddychającą odzież, wygodne buty, czapkę i rękawiczki i zacząć regularnie ćwiczyć, ciesząc się korzyściami płynącymi z pobytu na świeżym powietrzu.

Zabawy na śniegu

Dozwolone są wszelkie ich formy i czas trwania. Ważne jest jedynie, aby zaopatrzyć się dobry humor, ciepłe buty, nieprzepuszczającą wilgoci odzież, czapkę i rękawiczki, a można lepić bałwana lub walczyć na śnieżki. Każda z tych aktywności świetnie angażuje układ ruchu i oddechowy.

Wszystkie sporty mogą być uprawiane samodzielnie lub zespołowo, już od najmłodszych lat. Niektóre można uprawiać całą rodzinną, co wpływa na utrzymanie relacji i wspólną, dobrą zabawę. Wybierając sport zimowy dla siebie lub swojego dziecka musimy kierować się wiekiem i poziomem koordynacji ruchowej. Inne aktywności możemy zaproponować maluszkom, a inne starszym osobom.

Do zalet uprawiania sportów zimowych możemy zaliczyć:

  • wzmocnienie mięśni,
  • poprawę równowagi i zwinności,
  • dotlenienie organizmu,
  • poprawę odporności.

Wybierając się z dzieckiem na śnieg czy lód pamiętajmy o odpowiednim ubiorze, aby dziecko nie przemokło i nie zmarzło. Ważny jest też strój ochronny jak kask czy ochraniacze. Niektóre są obowiązkowe np. kask podczas jazdy na nartach na polskim stoku dla dzieci do 16 roku życia - na naszych stokach coraz częściej można zauważyć policjantów, którzy za nieprzestrzeganie tej zasady karzą rodziców mandatami. Jak dobrać kask? Dobry kask narciarski powinien być przede wszystkim odporny na uderzenia, lekki i dobrze dopasowany do głowy.

Zawsze zachęcamy do aktywności fizycznej bo każdy ruch to zdrowie. Szczególnie w okresie zimowym, gdy pogoda nie zawsze zachęca by wyjść na zewnątrz.

{"register":{"columns":[]}}