W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Miodobranie w Lubiszynie

30.08.2023

Podczas dożynek promowano zakładanie kwietnych łąk, sadzenie i sianie roślin kwitnących - przyjaznych dla pszczół i innych owadów zapylających, zaprezentowano m.in. pokaz kręcenia miodu, charakterystykę gatunków owadów zapylających, gatunków roślin miododajnych, które wspomagają pszczoły jak również wydawano kwitnące krzewy i drzewka miododajne.

Duży plakat wiszący na ścianie z cegły. Z napisem Dożynki gminne Miodobranie 26.08.2023 Lubiszyn. W tle rysunki pszczół. Na dole obok napisu gmina Lubiszyn logo gminy

26 sierpnia bieżącego roku odbyły się w Lubiszynie dożynki gminne – „Miodobranie”. W tegorocznym „Miodobraniu” uczestniczył Pan Józef Kruczkowski - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Podczas dożynek promowano zakładanie kwietnych łąk, sadzenie i sianie roślin kwitnących  - przyjaznych dla pszczół i innych owadów zapylających, zaprezentowano m.in. pokaz kręcenia miodu, charakterystykę gatunków owadów zapylających, gatunków roślin miododajnych, które wspomagają pszczoły jak również wydawano kwitnące krzewy i drzewka miododajne. Dyrektor RDOŚ przekazał organizatorom „Miodobrania” lipę z rodzaju kiusiu (Tilia kiusiana), która kwitnie aż do września  oraz album opisujący gatunki lip występujące w Polsce. Edukacja w zakresie ochrony pszczół i owadów zapylających prowadzona była na specjalnie przygotowanym stoisku które oblegane było przez mieszkańców gminy Lubiszyn i gości z regionu. Od września rozpoczną się zajęcia edukacyjne w szkołach, w których uczestniczyć będą również specjaliści z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

W związku z porozumieniem podpisanym w dniu 5 października 2022 r. Gmina Lubiszyn we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Kołem Pszczelarzy z Lubiszyna oraz Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Gorzowie Wielkopolskim realizuje projekt pn. „Ul pełen wiedzy – edukacja ekologiczna uczniów gminy Lubiszyn”. Celem niniejszego projektu jest edukacja ekologiczna wśród dzieci i młodzieży z terenu gminy, uświadamianie lokalnej społeczności o zagrożeniach dla środowiska naturalnego, jakie niesie w ostatnich latach szybki spadek populacji owadów, jak również kształtowanie postaw proekologicznych wśród najmłodszych pokoleń. Obecność owadów w środowisku naturalnym ma ogromny wpływ na bioróżnorodność, a także na wielkość zbiorów rolnych z pól, sadów i upraw ogrodniczych. Zauważając ten niepokojący trend Unia Europejska promuje i wspiera działania sprzyjające ochronie owadów, w tym owadów zapylających. Działalność edukacyjna ma na celu zwrócenie uwagi na problem zmniejszenia liczebności zapylaczy w środowisku oraz wskazanie dobrych praktyk, jakie można wprowadzić, aby przestrzeń wokół naszych domów i mieszkań była bardziej przyjazna owadom.  Podejmowane działania mają na celu zwiększenie społecznej świadomości o roli owadów zapylających w przyrodzie oraz czynne wspomaganie ochrony tych gatunków i ich siedlisk. Powyższa inicjatywa dofinansowana jest z Wojewódzkiego Funduszu  Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, który przekazał na te działania ponad 13 tysięcy złotych, natomiast całkowita wartość projektu wynosi 26 662 zł.

Gmina Lubiszyn stała się w naszym regionie centrum promocji pszczelarstwa i ochrony owadów zapylających.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}