W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nietoperze Rezerwatu Nietoperek – Badania, zagrożenia, ochrona

18.12.2020

Pod koniec 2020 r. staraniem Ligii Ochrony Przyrody Okręg w Zielonej Górze, przy współudziale Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim i dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze, ukazała się publikacja: Nietoperze Rezerwatu Nietoperek badania, zagrożenia, ochrona

Na zdjęciu trzy książki o tytule Nietoperze Rezerwatu Nietoperek Badania Zagrożenia Ochrona, na nich nietoperz

Publikacja prezentuje historię powstania Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego oraz objęcie jego części ochroną rezerwatową.  Jest również doskonałym źródłem informacji na temat nietoperzy i innych zwierząt tam zimujących. Tekst uzupełniają zdjęcia różnych gatunki nietoperzy, spotykanych w rezerwacie.

Międzyrzecki Rejon Umocniony oraz powstały w nim w 1980 roku rezerwat przyrody „Nietoperek” są największym schronieniem zimowym nocka dużego w Europie Środkowej. Zimuje tutaj do 29 000 osobników tego gatunku. Rezerwat, ma także kluczowe znaczenie dla ponad 10 gatunków nietoperzy, w tym nocka łydkowłosego czy nocka Bechsteina.

Książka stanowi praktyczny poradnik, umożliwiający zrozumienie, że mimo wielu przeciwności jest możliwe zapewnienie harmonii pomiędzy ochroną nietoperzy a obecnością człowieka w podziemiach MRU. Turystyka oraz ochrona przyrody mogą rozwijać się w nich bez większych konfliktów. To daje powody do zadowolenia po czterdziestu latach funkcjonowania „Nietoperka”, jednego z najważniejszych i najliczniej odwiedzanych rezerwatów w Europie.

16 grudnia 2020 r. pracownicy RDOŚ w Gorzowie Wlkp., dr Tomasz Schubert i dr Grzegorz Karcz wzięli udział w nagraniu materiału informacyjnego dotyczącego nietoperzy, realizowanego przez program 1 Polskiego Radia. Przekazana w popularyzatorskiej formie wiedza z pewnością pozwoli szerokiemu gronu odbiorców Polskiego Radia poznać Międzyrzecki Rejon Umocniony i podejmowane w nim przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim oraz Muzeum Fortyfikacji MRU działaniami ochronne.

To także realizacja działania ochronnego zapisanego w planie ochrony rezerwatu przyrody „Nietoperek” obejmującego popularyzację wiedzy o tych gatunkach zwierząt i ich ochronie.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami!

{"register":{"columns":[]}}