W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie projektu ochrony rybołowa na Ziemi Lubuskiej

25.06.2021

Podsumowanie 5-letniego projektu realizowanego przez Lasy Państwowe i Komitet Ochrony Orłów, mającego na celu ochronę zagrożonego gatunku jakim jest rybołów, to temat spotkania, które odbyło się w Gorzowie Wielkopolskim, w dniach 22-23 czerwca 2021 roku.

Sala wypełniona uczestnikami spotkania. Po lewej stronie trzy kobiety siedzą przy stole, po prawej stronie osiem osób przy stole. Jedna osoba stoi i mówi przez mikrofon. Na środku mężczyzna za nim wyświetla się temat spotkania. Obok po prawej stronie baner rybołowa. Na podłodze niebieski dywan

Warsztaty podsumowujące realizację projektu LIFE „Ochrona rybołowa, Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce” gościły przedstawicieli: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i w Pile, firmy Enea Operator, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim i w Szczecinie oraz reprezentantów Nadleśnictw: Kłodawa, Strzelce Krajeńskie, Międzychód, Barlinek, Gryfino, Smolarz, Głusko, Międzyrzecz zaangażowanych w realizację projektu.

Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim reprezentowali: Józef Kruczkowski – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolski,  dr Andrzej Korzeniowski – Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - Regionalny Konserwator Przyrody, Michał Bielewicz  - Naczelnik Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 oraz Joanna Kuternozińska -  Specjalista w Wydziale Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000.

Celem projektu jest zatrzymanie spadku liczebności rybołowa na terenie Polski. Projekt realizowany był przez 5 lat na obszarze województwa: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego w granicach wybranych obszarów Natura 2000, będących ostoją przedmiotowego gatunku.

Zakres działań  projektu obejmował m.in:

  1. Opracowanie wytycznych dla ochrony gatunku na terenie Polski oraz opracowanie wytycznych dla ochrony rybołowa na terenie Europy Środkowej. Wytyczne opracowane w trakcie spotkań i konsultacji zostaną przekazana do krajowych i zagranicznych instytucji i organizacji odpowiedzialnych za ochronę rybołowów.
  2. Montaż 50 gniazd na słupach linii wysokiego napięcia oraz 232 gniazd na drzewach.
  3. Określenie zapotrzebowania bazy żerowej w rejonie występowania rybołowów, poprzez
    przeprowadzony szczegółowy monitoring jezior i stawów oraz analizę operatów rybackich.
  4. Uzyskanie przebiegu tras migracyjnych dla rybołowów w wyniku montażu loggerów gps.gsm.
  5. Przeprowadzenie konkursów w ramach World Osprey Week. Objęcie działaniami edukacyjnymi ok. 1500 dzieci, które wezmą udział w organizowanym konkursie.
  6. Organizacja warsztatów dla środowiska rybackiego i wypracowanie wytycznych dla zrównoważonej gospodarki rybackiej w rejonie występowania rybołowów.
  7. Organizacja spotkań w celu przygotowania wytycznych Wild Life Crimes. Wypracowanie zasad prowadzenia działań zapobiegającym kłusownictwu na gatunkach zagrożonych.

Podczas spotkania zorganizowano dwa wyjazdy terenowe, na których obserwowano rybołowy na terenie Nadleśnictwa Kłodawa i Barlinek. Analizowano siedliska tego gatunku i zagrożenia oraz technikę budowy gniazd rybołowów. Na drugim wyjeździe terenowym uczestnicy spotkania obserwowali platformę lęgową zamontowaną na słupie wysokiego napięcia na terenie Nadleśnictwa Gryfino.

Warsztaty były okazją do wymiany doświadczeń, a także pomogły w zyskaniu nowego spojrzenia na obecne problemy ochrony rybołowa w Polsce.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}