W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Porozumienie o współpracy w zakresie ochrony owadów zapylających

10.10.2022

Od kilku lat spada liczba i różnorodność owadów na świecie. Szczególnie negatywne skutki dla człowieka ma zmniejszenie populacji owadów zapylających. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań, które mają na celu ochronę zapylaczy i ich naturalnych siedlisk. Właśnie realizacji takich działań ma służyć porozumienie zawarte między RDOŚ w Gorzowie Wlkp., Gminą Lubiszyn, Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Gorzowie Wlkp. (WZP) oraz Kołem Pszczelarzy w Lubiszynie.

Czterech mężczyzn pozuje do zdjęcia. W rękach trzymają teczki, a w nich znajdują się zapisane kartki papieru.

Obecność owadów w środowisku naturalnym ma ogromny wpływ na bioróżnorodność, a także na wielkość zbiorów rolnych z pól, sadów i upraw ogrodniczych. Zauważając ten niepokojący trend Unia Europejska promuje i wspiera działania sprzyjające ochronie owadów, w tym owadów zapylających.

Strony podpisanego 5 października br. porozumienia chcą przyłączyć się do tych działań, m.in. poprzez edukację przyrodniczo-ekologiczną, czy zakładanie skwerów i łąk kwietnych oraz sadzenie drzew kwitnących. Dokument określający szczegóły współpracy podpisali Józef Kruczkowski- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp., Artur Terlecki- Wójt Gminy Lubiszyn, Ireneusz Gołaski- Prezes WZP w Gorzowie Wlkp. oraz Hubert Haliczanowski- Prezes Koła Pszczelarzy w Lubiszynie.

Zapisy porozumienia obejmują także tworzenie wspólnych wydawnictw, filmów promocyjnych oraz spotkań i wykładów. Działania te prowadzone będą m.in. w szkołach, sołectwach czy uniwersytetach trzeciego wieku. Działalność edukacyjna ma na celu zwrócenie uwagi na problem zmniejszenia liczebności zapylaczy w środowisku oraz wskazanie dobrych praktyk, jakie można wprowadzić, aby przestrzeń wokół naszych domów i mieszkań była bardziej przyjazna owadom. Jednym z przykładów takich działań jest montaż domków dla owadów.

W celu zwiększenia skuteczności realizowanych zadań, strony zakładają współpracę z instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz ochrony różnorodności biologicznej, rolnictwa ekologicznego i rozwoju pszczelarstwa.

Podczas spotkania partnerzy porozumienia wymienili się pomysłami i opracowali wstępny plan działań na najbliższe miesiące. Instytucje współpracujące w ramach porozumienia wyrażają nadzieję, że podejmowane działania przyczynią się do wzrostu społecznej świadomości o roli owadów zapylających w przyrodzie oraz czynnie wspomogą ich ochronę. Dzikie i udomowione zapylacze są bowiem kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa produkcji żywności i bardzo ważnej w dzisiejszych czasach bioróżnorodności.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}