W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sztuczne wysepki w rezerwacie

11.05.2021

Pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zakotwiczyli,, dziesięć pływających płytek gniazdowych ze styroduru, imitujących niewielkie wysepki w rezerwacie przyrody „Jezioro Wielkie”.

piskle rybitwy rzecznej

Rezerwat „Jezioro Wielkie”, w województwie lubuskim, to rezerwat faunistyczny, utworzony dla ochrony ptaków wodno-błotnych i ich siedlisk. Jezioro Wielkie jest przepływowe, a o poziomie wody  decyduje, w znacznym stopniu, rzeka Obra. Wahania wody w roku mogą tu sięgać 1,5 m, a nawet 1,8 m – w ekstremalnych warunkach: od potopu po suszę. Starszy, już nie obowiązujący, plan ochrony wskazywał na potrzebę wspomagania ptasich lęgów. Elementem czynnej ochrony mogły być pływające platformy lęgowe lub sztuczna wysepka.

Pracownicy Pszczewskiego Parku Krajobrazowego zakotwiczyli w rezerwacie, w pierwszej dekadzie lat dwutysięcznych, dwie, niewielkie, sezonowe platformy oraz wznieśli na płyciźnie małą wysepkę z materiału rodzimego: kamieni, piasku, muszli i faszyny. W wysokich stanach wody rybitwa rzeczna gniazdowała na pływających platformach, a w stanach niskich także na wysepce. Niemal każdego roku, gdy tylko sprzyjały warunki wodne, powtarzał się spektakl przyrody, w którym wysepkę zajmowały najpierw np. kormorany, czaple, mewy i gęsi – dla odpoczynku, a potem, przez sezon lęgowy królowały na niej wyłącznie pary rybitw rzecznych.

Już w pierwszym roku po wzniesieniu wysepki, około dwudziestu młodych ptaków opuściło pilnie strzeżoną, przez dorosłe ptaki, wyspę. W roku 2019 odnotowano na wysepce 25 piskląt oraz kolejnych dziewięć gniazd z niewyklutymi jajami – od jednego do trzech sztuk w gnieździe. Zainteresowanie wysepką, a szczególnie pływającymi platformami wykazywała także rybitwa czarna. Mając to na uwadze, pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego - Barbara Semkło i Krzysztof Gajda oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim -dr Tomasz Schubert zakotwiczyli, w kwietniu 2021 roku, dziesięć pływających płytek gniazdowych ze styroduru, imitujących niewielkie wysepki. Każda płytka miała wgłębienie na gniazdo, a pływając wśród liści grążela i grzybienia powinna stanowić atrakcyjne, wabiące ptaki, miejsce, zachęcające do założenia gniazda. Powodzenie tej metody, wspomagającej lęgi, zostało już potwierdzone w kilku miejscach w Polsce. Miejmy nadzieję, że sprawdzi się ona w rezerwacie „Jezioro Wielkie”.                           

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}