W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział RDOŚ w Międzyrzeckich Dniach Kultury Łowieckiej

16.05.2023

W tym roku Polski Związek Łowiecki (PZŁ) obchodzi jubileusz 100-lecia powstania. W ramach obchodów tej okazałej rocznicy 13 maja br. przy zamku w Międzyrzeczu zorganizowano Międzyrzeckie Dni Kultury Łowieckiej. W wydarzeniu wzięli również udział pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp.

Udział RDOŚ w Międzyrzeckich Dniach Kultury Łowieckiej

Uroczystość otworzył Wojciech Pawliszak – Łowczy Okręgowy PZŁ w Gorzowie Wielkopolskim, który przywitał zebranych i zaprosił do wspólnego świętowania jubileuszu. Głos zabrał również Józef Kruczkowski – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. W krótkim wystąpieniu przedstawił informacje m.in. o współpracy RDOŚ z Zarządami Okręgowymi PZŁ w województwie lubuskim.

Podczas Międzyrzeckich Dni Kultury Łowieckiej zaprezentowano wybrane aspekty związane z łowiectwem. M.in. rozstrzygnięto konkurs zespołów sygnalistów myśliwskich oraz na najciekawszy zrzut jelenia. Wielu widzów przyciągnęły pokazy sokolnicze oraz kynologiczne. Właściciele psów myśliwskich zaprezentowali kilkanaście ras, szkolonych do udziału w polowaniach i tropieniu zwierzyny. Uczestnicy wydarzenia mogli również spróbować dań z dziczyzną.

Obchody jubileuszu PZŁ były połączone z Myśliwską Nocą Muzeów. Z tej okazji wstęp do Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego był bezpłatny. Odwiedzający mogli obejrzeć wystawę „Łowiectwo i przyroda”. Ekspozycję tworzyły m.in. różne rodzaje broni myśliwskiej, obrazy i grafiki, przedmioty codziennego użytku inspirowane łowiectwem oraz spreparowane okazy zwierząt.

Organizatorzy i instytucje współpracujące z PZŁ przygotowały dla uczestników wydarzenia stoiska tematyczne. Jedno z nich należało do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Pracownicy RDOŚ opowiadali o inicjatywach podejmowanych wspólnie z Polskim Związkiem Łowieckim, m.in. porozumieniu o zwalczaniu inwazyjnych gatunków obcych czy projekcie reintrodukcji dropia w województwie lubuskim. Zainteresowane osoby mogły również uzyskać informacje dotyczące procedury wydania zezwolenia na odstępstwa od zakazów w stosunku do gatunków objętych ochroną, np. na odstrzał redukcyjny bobrów czy kormoranów.

Wydarzenia takie jak Międzyrzeckie Dni Kultury Łowieckiej pozwalają zaprezentować różnorodne aspekty kultury łowieckiej i działalności Polskiego Związku Łowieckiego, związane z trofeistyką, sygnały myśliwskie, kynologia myśliwska, sokolnictwo, sztuka wabienia zwierzyny oraz inne inicjatywy, mające na celu ochronę przyrody. To także dobra okazja do integracji i zacieśniania współpracy między różnymi podmiotami i instytucjami, jak właśnie związki okręgowe PZŁ, RDOŚ i jednostki Lasów Państwowych.

Zdjęcia (12)

{"register":{"columns":[]}}