W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania ochronne w rezerwacie im. Bolesława Hryniewieckiego

29.01.2021

Tablica - rezerwat im. Bolesława Hryniewieckiego na tle lasu.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie we współpracy z Nadleśnictwem Chojnów od kilku lat systematycznie przeprowadza działania ochronne na  terenie rezerwatu przyrody im. Bolesława Hryniewieckiego. Działania te polegają m.in. na usuwaniu czeremchy amerykańskiej – obcego gatunku inwazyjnego stanowiącego zagrożenie dla rodzimej flory. W efekcie prowadzonych działań stopniowej przebudowie podlegają drzewostany rezerwatu, poprawia się  ich struktura, a tym samym odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak silny wiatr czy gradacja owadów.

Duży udział czeremchy amerykańskiej w podszyciu i podroście rezerwatu zakłóca naturalne procesy regeneracyjne grądów porastających rezerwat, stąd niezbędna jest ingerencja człowieka w postaci działań ochronnych. Systematyczne usuwanie odrostów czeremchy amerykańskiej zostało zapisane w planie ochrony rezerwatu, który w 2012 roku został ustanowiony na 20 lat.

Rezerwat  został utworzony 21 lipca 1977 roku zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w celu zachowania grądu wysokiego o cechach zbiorowiska naturalnego. Nazwa rezerwatu pochodzi od nazwiska znakomitego botanika i pedagoga umiejącego łączyć zainteresowania przyrodnicze z humanistycznymi. Był jednym z pionierów i wybitnych działaczy ochrony przyrody w Polsce oraz przyczynił się do utworzenia dwóch parków narodowych - Tatrzańskiego i Świętokrzyskiego. Zmarł w 1963 r. w pobliskim Brwinowie.

{"register":{"columns":[]}}