W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania ochronne w rezerwatach przyrody

03.03.2022

Na pierwszym planie tablica urzędowa z nazwą rezerwatu, w tle las i powalone drzewa

W 2021 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie w ramach projektu pn. „Wykonanie działań ochrony czynnej w rezerwatach przyrody położonych na terenie województwa mazowieckiego” zrealizował szereg działań ochronnych w kilkunastu rezerwatach przyrody. Projekt został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

W rezerwacie przyrody Brwilno (powiat płocki)  na powierzchni 9 ha usunięto odnowienia oraz odrosty drzew i krzewów. Prace te stanowią niejako uzupełnienie zabiegów ochronnych zrealizowanych ponad 5 lat temu, kiedy to odsłonięto stanowiska ciepłolubnych gatunków roślin. Usunięcie podszytu powinno zahamować niekorzystne procesy prowadzące do zaniku cennego siedliska, jakim jest świetlista dąbrowa. Porośnięte odnowieniami i odrostami drzew i krzewów skarpy, nie dopuszczały do cennych roślin runa odpowiedniej ilości światła, pogarszając również walory krajobrazowe tego miejsca. Obecnie z podnóża skarpy roztacza się wyjątkowy widok na urokliwą część skarpy pradoliny Wisły i ujściowy odcinek Skrwy Prawej do Jeziora Włocławskiego. Wycięcie młodych grabów, lip czy leszczyny, dotychczas zacieniających dno lasu, powinno zdecydowanie poprawić warunki siedliskowe najcenniejszych gatunków ciepłolubnych, w tym m.in. lilii złotogłów.

W rezerwacie przyrody Jedlina (powiat miński) przeprowadzono zabiegi o charakterze trzebieży późnej. Działania te ukierunkowane są na odsłonięcie osobników jodły pospolitej (stanowiącej cel ochrony rezerwatu), poprzez poprawę warunków świetlnych dla tego gatunku. Wszystkie wycięte drzewa pozostały na terenie rezerwatu do naturalnego rozkładu, co ma duży wpływ dla bioróżnorodności tego miejsca. Ochrona jodły ma w tym rezerwacie szczególne znaczenie – gatunek ten występuje tu poza zwartym zasięgiem. Młode jodełki zabezpieczane są przed zgryzaniem przez zwierzynę. Co ciekawe działanie to realizowane jest bez wykorzystania jakichkolwiek środków chemicznych. Pędy wierzchołkowe młodych jodeł okrywane są watą, która wystarczająco zniechęca zwierzęta, pozwalając w ten sposób drzewkom na spokojny wzrost.

W 2021 r. prowadzono również działania mające na celu odsłonięcie stanowisk wiciokrzewu pomorskiego w rezerwacie przyrody Biele Chojnowskie. W Polsce gatunek ten osiąga swoją wschodnią granicę występowania nie przekraczając linii Wisły. Poza pasem nadmorskim i zachodnią częścią kraju jego stanowiska są niezwykle rzadkie. Zagrożeniem dla tego gatunku jest duże zwarcie drzewostanu, które ogranicza dostęp światła. Prowadzi to w efekcie do ograniczenia wzrostu i zmniejszenia powierzchni występowania wiciokrzewu. Występującą w rezerwacie Biele Chojnowskie populację wiciokrzewu pomorskiego, dzięki regularnie prowadzonym od kilku lat zabiegom, można dziś uznać za stabilną.

{"register":{"columns":[]}}