W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gdy zobaczysz czerwoną tablicę z nazwą rezerwatu...

11.07.2022

Widząc czerwoną tablicę z nazwą rezerwatu, powinniśmy zatrzymać się i upewnić, czy do tego rezerwatu można wejść. Jeśli nie został udostępniony do ruchu - powinniśmy zawrócić.

Czerwona tablica urzędowa z napisem "Rezerwat przyrody Stawy Broszkowskie"

Jakie czynniki decydują o skuteczności komunikacji? Zarówno w świecie ludzi, jak i w świecie fauny i flory jednym z takich czynników jest barwa i znajomość kodu niesionego przez nią. Np. żółto-czarne czy zbliżone do czerwonego kolory wśród zwierząt sygnalizują drapieżnikom komunikat „nie podchodź … żądlę, kłuję, gryzę”.

A jak kolor czerwony odbierają ludzie? Rozejrzyjmy się wokół siebie. Czerwona kontrolka -  ostrzega o niskim poziom baterii w smartfonie, czerwone światło sygnalizacji – wskazuje zatrzymaj się, czerwonym kolorem oznaczane są urządzenia pod napięciem. Zastosowanie koloru czerwonego wywołuje określone reakcje i działanie. Widząc czerwoną tablicę z napisem STOP,  zatrzymujemy się, w pełni świadomi, że stawką jest bezpieczeństwo, a może i życie. Co ciekawe, znaczenie koloru czerwonego jest właściwie uniwersalne na całym świecie – stanowi sygnał mający zwrócić uwagę, ostrzec przed zagrożeniem i niebezpieczeństwem.

Czerwone tablice urzędowe z nazwą obszaru chronionego mają także za zadanie zwrócić naszą uwagę na to, że znaleźliśmy się w sąsiedztwie miejsca szczególnego. Jeśli na takiej tablicy znajduje się napis PARK NARODOWY lub REZERWAT PRYRODY powinniśmy wiedzieć, że to miejsce bardzo cenne przyrodniczo, w granicach którego obowiązują określone zasady. Z mocy ustawy o ochronie przyrody w parkach narodowych i rezerwatach przyrody obowiązuje szereg zakazów, w tym zakaz poruszania się. Wejść na taki obszar można tylko, jeśli wyznaczone zostały w jego granicach szlaki, bądź miejsca udostępnione np. do pływania czy palenia ognisk. W przeciwnym wypadku powinniśmy zawrócić. Jeśli mamy wątpliwości najłatwiej zajrzeć do aplikacji „Mazowieckie rezerwaty przyrody” – na mapach widać granice rezerwatów, naniesione są szlaki z podziałem na piesze i rowerowe. Zalecamy też odwiedzenie witryny internetowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie lub kontakt telefoniczny z pracownikami zajmującymi się ochroną rezerwatów przyrody 22 556 56 64

Niestety mało osób zdaje sobie sprawę, że za na pozór zwykłą tablicą kryje się tak wiele informacji. Zastosowanie się do zasad obowiązujących w danym rezerwacie może stanowić o jego przyszłości – m.in. o tym czy zostanie utrzymany cel ochrony, dla którego został powołany. Pamiętajmy, że utworzenie rezerwatu umożliwia jego ochronę m.in. przed inwestycjami, które w przypadku „zwykłych” terenów zieleni, mogłyby tam powstać. Zatem jeśli chcemy w przyszłości cieszyć się pięknem krajobrazu, zachować miejsca stanowiące często azyl dzikich zwierząt powinniśmy przestrzegać zakazów obowiązujących w rezerwatach.

Zatem raz jeszcze przypominamy – widzisz czerwoną tablicę informującą o granicy rezerwatu przyrody, zatrzymaj się i upewnij, czy możesz tam wejść. Wejście w miejsca nieudostępnione stanowi wykroczenie.

{"register":{"columns":[]}}