W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Innowacyjna metoda monitoringu bociana czarnego

08.04.2024

Dron z kamerą termowizyjną pomoże w lokalizacji gniazd bociana czarnego, co przełoży się na skuteczniejszą ochronę tego rzadkiego gatunku

Dwa bociany czarne na gnieździe na drzewie - widok z drona

Na początku kwietnia, w wyniku wspólnej inicjatywy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, rozpoczęto monitoring populacji bociana czarnego w obszarze Natura 2000 Ostoja Kozienicka PLB140013 z wykorzystaniem nowej metody, która polega na wykorzystaniu kamery termowizyjnej zainstalowanej na dronie do wykrywania nowych stanowisk - gniazd bociana czarnego. W zamierzeniach metoda ta posłuży również do monitoringu bocianów w trakcie całego okresu lęgowego (składanie jaj, rozwój piskląt, ocena sukcesu lęgowego).

Wykorzystanie drona przyniosło natychmiastowe efekty. Na terenie Nadleśnictwa Kozienice znaleziono gniazdo przedstawione na poniższych fotografiach, które jest nowym, dotychczas nie zidentyfikowanym miejscem lęgowym. Zdjęcia pozwalają również ocenić, że zaobserwowana para bociania nie była dotychczas zinwentaryzowana (brak obrączkowania). Bocian czarny jest przedmiotem ochrony w obszarze specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 Ostoja Kozienicka PLB140013.

Mamy nadzieję, że zastosowanie tej innowacyjnej w skali kraju metody przyczyni się do lepszej ochrony tego bardzo rzadkiego i cennego gatunku.

Przypominamy jednocześnie, że bocian czarny należy do gatunków objętych ochroną ścisłą, dla którego regionalny dyrektor ochrony środowiska może ustalić strefy ochrony ostoi, miejsc rozrodu i regularnego przebywania. Wokół gniazd bocianich wyznaczane są strefy ochrony całorocznej i okresowej. Ponadto  jest to gatunek wymagający ochrony czynnej, w tym m.in. monitoringu stanu jego populacji, poprawy warunków siedliskowych (np. budowa platform gniazdowych czy umożliwienie dolotu do gniazd).

{"register":{"columns":[]}}