W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kara za wejście do rezerwatu Wyspy Zawadowskie

12.06.2023

Osoby naruszające zakazy obowiązujące w rezerwacie Wyspy Zawadowskie muszą się liczyć z poważniejszymi niż dotychczas konsekwencjami naruszania zakazów obowiązujących w tym obszarze chronionym

Mapa z granicami rezerwatu i udostępnionym szlakiem oraz informacje o zakazach obowiązujących w rezerwacie i zagrożeniach dla przyrody

Pomimo oznakowania wejść do rezerwatu Wyspy Zawadowskie wciąż wiele osób mija tabliczki z zakazami i beztrosko wchodzi na piaszczyste ławice i wyspy tego obszaru. W rezerwacie regularnie prowadzone są patrole przez wolontariuszy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, którzy edukują, tłumacząc dlaczego obecność ludzi w rezerwacie stanowi tak poważne zagrożenie dla przyrody tego miejsca. Niestety nie wszyscy są gotowi na zrezygnowanie z przyjemności spaceru na rzecz ochrony przyrody…

W tym roku w rezerwacie rozpoczęły się regularne patrole policji z komisariatów w Wawrze i Józefowie. „Wzmacniamy patrole w tym rejonie. Osoby nie stosujące się do zakazów obowiązujących w rezerwacie muszą liczyć się z konsekwencjami” -  mówi komendant Rafał Manowski, który osobiście wziął udział we wspólnym patrolu z wolontariuszami OTOP oraz pracownikami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. „Policjanci z Komisariatu Policji Warszawa Wawer w chwili obecnej stosują pouczenia, jednak wobec wyraźnego oznakowania i licznych informacji w mediach i Internecie, zaczną stosować także postępowania mandatowe” – dodaje.

„Cały czas kładziemy nacisk na edukację. Podejmujemy różne działania, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Niestety troska o nasze wspólne dziedzictwo, jakim jest przyroda, nie dla każdego jest wystarczającą motywacją. Dlatego obecność patroli policji, a tym samym możliwość egzekwowania przepisów prawa jest tak ważna. Dziękuję komendantom policji w Wawrze i Józefowie za wsparcie działań prowadzonych przez OTOP i RDOŚ w Warszawie”- mówi Aneta Adamska, Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Regionalny Konserwator Przyrody.

Przypominamy, że czerwona tablica z nazwą rezerwatu oznacza, że przed wejściem na ten teren chroniony należy sprawdzić czy został on udostępniony. Najłatwiej zrobić to pobierając aplikację „Mazowieckie rezerwaty przyrody” – pomaga zlokalizować szlaki i miejsca udostępnione w rezerwatach, informuje nas, gdy znajdziemy się w miejscu nieudostępnionym. Jest także źródłem informacji o przyrodzie.

{"register":{"columns":[]}}