W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja - ochrona żółwia błotnego

12.10.2023

Uczestnicy konferencji, w tym przedstawiciele regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, rozmawiali o tym, jak chronić żółwia błotnego w Polsce

Uczestnicy konferencji siedzący przy długich stołach w sali konferencyjnej

5-6 października 2023 r. , na terenie ośrodka Gnysiówka w Garbatce-Zbyczyn, odbyła się ogólnopolska konferencja pt. "Ochrona żółwia błotnego w Polsce jako wspólne wyzwanie środowisk zajmujących się ochroną przyrody". Celem spotkania było omówienie badań naukowych, wyników monitoringu oraz inicjatyw i działań podejmowanych przez różnorodne środowiska dla zachowania tego jedynego rodzimego gatunku żółwi w naszym kraju. Szczególny nacisk został położony na potrzebę ochrony osobników dojrzałych i środowiska ich życia. Zwrócono uwagę na potrzebę integracji działań ochronnych i badań naukowych oraz znaczenie nowoczesnych technologii, takich jak drony i badania genetyczne. Podkreślono rolę informacji i edukacji.

Na południowym Mazowszu na terenie Puszczy Kozienickiej oraz w dolinie rzeki Zwoleńki odnotowano drugą co do wielkości w Polsce populację żółwia błotnego. Obecnie szacowaną pomiędzy 170 a 230 dorosłych osobników. Nie przypadkowo żółw błotny jest przedmiotem ochrony obszarów Natura 2000 Dolina Zwoleńki PLH140006 oraz Puszcza Kozienicka PLH140035. W ujściowym odcinku rzeki Zwoleńki zlokalizowany jest rezerwat przyrody Borowiec. Celem ochrony rezerwatu jest zachowanie rzeki Zwoleńki z jej doliną i przyległymi do niej terenami, jako ostoi żółwia błotnego.

Konferencja zorganizowana została przez Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne i Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu wraz z nadleśnictwami: Zwoleń, Kozienice i Radom, przy współpracy z Enea Wytwarzanie Sp. z o.o., Mazowieckim Zespołem Parków Krajobrazowych – Kozienickim Parkiem Krajobrazowym im. prof. Ryszarda Zaręby oraz gminami: Garbatka-Letnisko, Przyłęk oraz Zwoleń. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele nauki, a także instytucji i organizacji zajmujących się ochroną przyrody, w tym m.in.: pracownicy regionalnych dyrekcji ochrony środowiska: w Warszawie, Lublinie i Łodzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}