W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowe gatunki ryb w akwarium Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie

22.01.2022

Nowe gatunki ryb w akwarium Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie

W akwarium Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie zaaklimatyzowano dwa chronione gatunki ryb słodkowodnych występujące w wodach Polski. Są to: śliz i piskorz. Zarówno pracownicy RDOŚ w Warszawie, jak i uczestnicy spotkań odbywających się w sali konferencyjnej będą mogli zobaczyć przedstawicieli rodzimej ichtiofauny trudnych do zaobserwowania w środowisku naturalnym.

Ryby wyłowiono z rzeki Rządzy na podstawie decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Przed wpuszczeniem do akwarium poddano je trzytygodniowej kwarantannie, celem której było sprawdzenie stanu zdrowotnego odłowionych osobników (choroby i pasożyty). Do akwarium wybrano osobniki młode, mające większe szanse na pełną aklimatyzację i dłuższe życie w zamkniętym, sztucznym zbiorniku. Dbając o prawidłowy rozwój i żywotność ryb odpowiednio dobrano parametry fizykochemiczne wody, takie jak twardość, odczyn, poziom natlenienia, zawartość podstawowych pierwiastków w wodzie. Rodzaj pokarmu dostosowany jest do potrzeb gatunków – mrożone larwy wodzenia, artemii (solowców), ochotki, rozwielitki oraz granulowany pokarm witaminizowany.

W pierwszych dniach po wpuszczeniu piskorze maskowały się w dnie i roślinności akwarium i praktycznie były nie do odnalezienia. Młode ślizy wręcz przeciwnie, pływały po całym zbiorniku nie kryjąc się, obwąchując korzenie, kamienie oraz inne ryby. Po pewnym czasie również piskorze ośmieliły się i zaczęły pobierać pokarm również w ciągu dnia, co oznacza, że przystosowały się do nieco innego niż w naturze rytmu dobowego.

Na dnie akwarium jako schronienie dla ryb i element edukacyjny umieszczono dwie skorupy inwazyjnego gatunku małża słodkowodnego szczeżui chińskiej. Muszle znaleziono na warszawskim odcinku Wisły, na brzegu rzeki. Tego rodzaju znalezisko potwierdza dużą inwazyjność ww. małża, którego obecność przyczynia się do wypierania rodzimych gatunków tj. szczeżui wielkiej, skójki gruboskorupowej i malarskiej.

Piskorz to ryba słodkowodna z rodziny piskorzowatych dorastająca do 30 cm długości. Wokół otworu gębowego ma 5 par wąsików ułatwiających odnajdywanie pokarmu. Żywi się głównie bezkręgowcami – larwami owadów oraz mięczakami. Trze się gromadnie w maju i czerwcu w płytkich, ciepłych wodach. Aktywny w nocy. W sytuacji niskiego poziomu tlenu w wodzie potrafi oddychać powietrzem atmosferycznym, połykając je z powierzchni i odkładając w ukrwionym jelicie – tzw. oddychanie jelitowe. Gatunek objęty częściową ochroną gatunkową, wpisany do Polskiej czerwonej księgi zwierząt.

Śliz to ryba słodkowodna z rodziny przylgowatych osiągająca długość 12-18 cm. Żyje przy dnie zarówno w stojących, jak i płynących wodach nizinnych i górskich. Ubarwienie grzbietu i boków jest szarobrązowe bądź brązowozielone z ciemniejszymi plamami, brzuch jest biały lub żółtawy. Płetwy pokryte są rzędami ciemnych plamek. Posiada trzy pary wąsików wokół otworu gębowego – dwie pary w środkowej części wargi górnej i jedną parę w kącikach ust. Odżywia się larwami owadów i nicieniami. Okres rozrodczy trwa od marca do maja, tarło odbywa się na żwirowym lub kamienistym dnie. Złożona ikrą opiekuje się samiec. Śliz objęty jest częściową ochroną gatunkową.

{"register":{"columns":[]}}