W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Piknik ekologiczny w Lesie Bielańskim

02.10.2022

Spacer Krajobrazowy, warsztaty plastyczne, quizy, krzyżówki, wykreślanki - pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie zachęcali do poznania przyrody naszego regionu poprzez zabawę

W namiocie po jednej stronie stołu osoby prowadzące konkursy, po drugiej uczestnicy pikniku

W niedzielę, 2 października 2022 r., w Lesie Bielańskim, na terenie sąsiadującym z Kościołem Pokamedulskim, odbył się już po raz kolejny Dzień św. Franciszka i Lasu Bielańskiego.  W zielonym namiocie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie zainteresowani mogli podszkolić się w sztuce rozpoznawania drzew, miłośnicy łamigłówek rozwiązywali krzyżówki, rebusy i wykreślanki i odpowiadali na trudne pytania quizu przyrodniczego. Uczestnicy spotkania mogli też sprawdzić swoją wiedzę z zakresu rezerwatów przyrody, roślin i zwierząt występujących na Mazowszu, czy też największych puszcz naszego regionu. Zarówno dzieci, jak i dorośli chętnie układali łańcuchy pokarmowe, pogłębiając znajomość wzajemnych zależności pomiędzy różnymi gatunkami.

Chwilę po godzinie 12.00 wyruszyła grupa uczestników Spaceru Krajobrazowego po Lesie Bielańskim.  Pracownik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie przybliżył niezwykłą różnorodność form rzeźby terenu tego rezerwatu (równina polodowcowa, trzy tarasy rzeczne (zróżnicowane roślinnie), jary, wąwozy, dolinka Potoku Bielańskiego i Rudawki i wreszcie wydma i wał wydmowy). Uczestnicy spaceru dowiedzieli się jednak znacznie więcej na temat samego rezerwatu - rozpoznawali gatunki drzew charakterystyczne dla łęgów i grądów. Poznali bliżej chronionych mieszkańców tego miejsca - kozioroga dębosza i pachnicę dębową. Obserwowali grzyby, a nawet ryby (cierniki w Rudawce).

Spacer był także okazją do poruszenia zagadnień dotyczących zagrożeń dla przyrody rezerwatu, takich jak sąsiedztwo stolicy, zmiana stosunków wodnych, gatunki obce (niecierpek drobnokwiatowy, klon jesionolistny i robinia akacjowa), antropopresja (w tym wprowadzanie psów na ten teren chroniony).

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}