W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Plan ochrony rezerwatu Kawęczyn

06.05.2021

Rezerwat Kawęczyn

W marcu 2021 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie ustanowił plan ochrony dla rezerwatu przyrody Kawęczyn. Wśród głównych zagrożeń, jakie zdiagnozowano na etapie prac nad planem, jest rozprzestrzenianie się obcych gatunków inwazyjnych, takich jak dąb czerwony czy czeremcha amerykańska - w planie przewidziano monitoring stopnia zasiedlenia rezerwatu przez gatunki obce i podejmowanie działań ochronnych w sytuacji, gdy gatunki te będą zagrażać rodzimej florze. Zagrożenie stanowi również zarastanie przez drzewa i krzewy płatu ciepłolubnego grądu, prowadzące do wycofywania się gatunków ciepłolubnych - zaplanowano monitoring i usuwanie niepożądanej roślinności.

W rezerwacie dominują ekosystemy leśne, wśród których prym wiodą grądy zajmujące blisko 75 % jego powierzchni. Niewielki fragment, w północno-wschodniej części (4 ary), to suche wrzosowisko.

Rezerwat Kawęczyn został utworzony w 1998 r. w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych ciepłolubnych gatunków roślin naczyniowych i ich stanowisk. Wśród cennych roślin warto wymienić naparstnicę zwyczajną, lilię złotogłów czy też miodownika melisowatego. Są to gatunki związane z ciepłolubnymi postaciami grądów, nawiązującymi do świetlistych dąbrów. Rośnie tu też bukwica lekarska, janowiec ciernisty, pięciornik biały, sierpik barwierski.

{"register":{"columns":[]}}