W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Program Operacyjny Pomoc Techniczna

Fundusze Europejskie, RP, UE - loga

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie wraz z 15 innymi regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska oraz Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, na zasadzie kontynuacji wsparcia otrzymywanego w perspektywie Unii Europejskiej na lata 2007-2013, jest beneficjentem Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020 (dalej zwanego POPT 2014-2020).

Celem realizacji projektów w ramach POPT 2014-2020 jest wsparcie z Funduszu Spójności i budżetu państwa organów administracji rządowej kluczowych z punktu widzenia systemu realizacji funduszy europejskich w obszarze ochrony środowiska, w szczególności w zakresie ocen oddziaływania na środowisko.

Wsparcie ze środków POPT 2014-2020 dla Generalnej Dyrekcji i 16 regionalnych dyrekcji ochrony środowiska stanowi podkreślenie znaczenia, jakie problematyka ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju odgrywają w procesie przygotowania i realizacji inwestycji współfinansowanych przez Unię Europejską ze środków funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności oraz Instrumentu Finansowego „Łącząc Europę”. Dzięki dofinansowaniu ze środków POPT 2014-2020 prowadzone są działania Krajowej Sieci „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”, której celem jest wsparcie instytucji odpowiedzialnych za aspekty środowiskowe polityki spójności, uczestniczących w systemie realizacji polityki spójności. Działania te prowadzone są na poziomie współpracy krajowej i zagranicznej i służą wymianie wiedzy i doświadczenia.

Generalna Dyrekcja i 16 regionalnych dyrekcji ochrony środowiska mogą ubiegać się o wsparcie instytucjonalne w ramach następujących działań POPT 2014-2020: - 1.1. Wsparcie zatrudnienia, - 1.2. Wsparcie stanowiska pracy, - 2.1. Wsparcie instytucji.

W ramach działania 1.1 POPT 2014-2020 Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i 16 regionalnych dyrekcji ochrony środowiska pozyskują wsparcie na realizację projektów polegających na współfinansowaniu ze środków programu kosztów wynagrodzeń i pochodnych od wynagrodzeń (składki na ZUS i Fundusz Pracy) pracowników zajmujących się m.in. zadaniami związanymi z wydawaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektów planowanych do sfinansowania ze środków funduszy unijnych.

Z działania 1.2 POPT 2014-2020 Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i 16 regionalnych dyrekcji ochrony środowiska mają możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe na realizację projektów finansujących koszty organizacyjne, techniczne i administracyjne niezbędne do zapewnienia sprawnego funkcjonowania instytucji zaangażowanych we wdrażanie polityki spójności w latach 2014-2020 oraz zamykających poprzednie perspektywy finansowe i przygotowujących przyszły okres programowania po 2020 r. stworzenie pracownikom możliwości rozwoju zawodowego poprzez udział w różnorodnych formach podnoszenia kwalifikacji, co powinno mieć wpływ zarówno na poprawienie jakości zasobów ludzkich odpowiedzialnych za realizację instrumentów strukturalnych, jak również zwiększenie motywacji do pracy.

W ramach działań 2.1 POPT 2014-2020 realizowane są projekty, których celem jest wsparcie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i 16 regionalnych dyrekcji ochrony środowiska m.in. w zakresie: funkcjonowania jako instytucje uczestniczące w systemie realizacji polityki spójności w perspektywie 2014-2020. W ramach działania planowane jest wsparcie dla projektów mających na celu zapewnienie mechanizmów i upowszechnianie wymiany doświadczeń i wiedzy dotyczących realizacji polityki spójności i procesów z nią powiązanych. Planowane jest tworzenie grup roboczych oraz sieci tematycznych angażujących partnerów. W ramach działania 2.1. POPT 2014-2020 finansowane są koszty związane z funkcjonowaniem Krajowej Sieci Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju.

Informacje dotyczące Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020 dostępne są na stronie internetowej Instytucji Zarządzającej programem: www.popt.gov.pl.

W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy zapoznać się z „Procedurą dotyczącą środków zwalczania nadużyć finansowych w POPT 2014-2020” dostępnej na stronie projektu:

https://www.popt.gov.pl/strony/skorzystaj/wzory/procedura-dotyczaca-srodkow-zwalczania-naduzyc-finansowych-w-popt-2014-2020

Przekazywane sygnały o nieprawidłowościach pozwolą na wprowadzenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów.


Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie wraz z 15 innymi regionalnymi dyrekcjami i Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska była beneficjentem Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, jako państwowa jednostka budżetowa zajmująca się obsługą Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska – organu administracji zajmującego się m.in. zagadnieniami obszarów Natura 2000 oraz ocen oddziaływania na środowisko, została wpisana przez Ministra Rozwoju Regionalnego na listę beneficjentów działań finansowanych ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013. Działania w ramach programu były współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Uwzględnienie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) oraz 16 regionalnych dyrekcji ochrony środowiska (RDOŚ), jako instytucji otrzymujących wsparcie w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013 stanowiło podkreślenie istotnej roli, jaką odgrywa problematyka ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w procesie przygotowania i realizacji inwestycji współfinansowanych przez Unię Europejską ze środków funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności. Jako instytucja przeprowadzająca strategiczną ocenę oddziaływania na środowisko Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska pełniła również ważną rolę w programowaniu perspektywy Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013 było również współfinansowane funkcjonowanie sieci Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju, mającej na celu wymianę doświadczeń organów administracji publicznej na szczeblu krajowym oraz międzynarodowym.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i 16 regionalnych dyrekcji ochrony środowiska otrzymało wsparcie instytucjonalne w ramach następujących działań Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013: 1.1. Wsparcie zatrudnienia, 1.2. Podnoszenie kwalifikacji, 2.2. Infrastruktura informatyczna, 3.1. Funkcjonowanie instytucji zaangażowanych w realizację NSRO.

W ramach działania 1.1. POPT 2007-2013 Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i 16 regionalnych dyrekcji ochrony środowiska pozyskały wsparcie na realizację projektów polegających na finansowaniu ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013 kosztów wynagrodzeń i pochodnych od wynagrodzeń (składki na ZUS i Fundusz Pracy) pracowników zajmujących się m.in. zadaniami związanymi z wydawaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla projektów planowanych do sfinansowania ze środków funduszy unijnych.

Z działania 1.2. POPT 2007-2013 Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i 16 regionalnych dyrekcji ochrony środowiska mieli możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe na realizację projektów, których celem jest stworzenie pracownikom możliwości rozwoju zawodowego poprzez udział w różnorodnych formach podnoszenia kwalifikacji, co powinno mieć wpływ zarówno na poprawienie jakości zasobów ludzkich odpowiedzialnych za realizację instrumentów strukturalnych, jak również zwiększenie motywacji do pracy.

W ramach działań 2.2. oraz 3.1. POPT 2007-2013 realizowane były projekty, których celem jest wsparcie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i 16 regionalnych dyrekcji ochrony środowiska m.in. w zakresie: wyposażenia i sprzętu, przygotowania i wydawania publikacji, remontów, organizacji spotkań i konferencji.

W ramach działania 3.1. POPT 2007-2013 finansowane były koszty związane z funkcjonowaniem sieci Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju.

{"register":{"columns":[]}}