W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rocznica utworzenia rezerwatu Stawy Gnojna

31.03.2024

20 lat temu z inicjatywy właścicieli terenu utworzony został rezerwat przyrody Stawy Gnojna im. Rodziny Bieleckich

Trzcinowisko, tafla wody na stawie, na drugim planie zadrzewienia.

Na terenie powiatu żyrardowskiego, w gminie Mszczonów, 31 marca 2004 r.  z inicjatywy samych właścicieli, został utworzony rezerwat przyrody. Jego nazwa pochodzi od majątku Gnojna, który należał do rodziny Bieleckich i swym obszarem obejmował powstałe w okresie międzywojennym stawy rybne.

Ten mający 19,35 ha powierzchni rezerwat faunistyczny stał się ważną ostoją ptaków, a jego cały obszar należy do doliny rzeki Pisi Gągoliny. Odgrywa także ważną rolę w lokalnym systemie korytarzy ekologicznych, pełniąc jednocześnie funkcję rezerwuaru wody dla pobliskiego obszaru.

Na terenie rezerwatu Stawy Gnoja im. Rodziny Bieleckich stwierdzono 43 gatunków ptaków wodno-błotnych i związanych ze środowiskiem wodnym gatunków wróblowatych, z czego 31 odbywa tam swoje lęgi. O swoje młode troszczą się tam m.in.: wodnik, sieweczka rzeczna, kszyk czy błotniak stawowy. W rezerwacie pojawiają się żurawie. Swoją przystań mają jednak nie tylko ptaki, ale również płazy i ssaki. Do cennych gatunków występujących na łąkach i wodach należy kumak nizinny, żaba wodna, rzekotka drzewna, a także piżmak, wydra, czy łasica.

Rezerwat może się też poszczycić ciekawą florą. Występująca na jego terenie nerecznica grzebieniasta i goździk pyszny uznawane są za zagrożone wyginięciem w skali całego kraju, zaś 14 innych gatunków jest zagrożonych wymarciem w Polsce Środkowej.

Ze względu na to, że rezerwat znajduje się na terenie prywatnym oraz chroni cenne zbiorowiska roślinne i ptaki, nie został udostępniony.

{"register":{"columns":[]}}