W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ryzyko związane z przetrzymywaniem zwierzęcia domowego należącego do IGO

26.04.2022

Jak należy postępować, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się zwierząt domowych zaliczanych do inwazyjnych gatunków obcych, takich jak żółw ozdobny lub jaszczurowaty

Grafika przedstawiająca litery IGO utworzone z mozaiki zdjęć na których widoczne są rośliny i zwierzęta. Pod spodem napis "inwazyjne gatunki obce"

Przetrzymywanie zwierzęcia domowego, należącego do inwazyjnych gatunków obcych (IGO) umieszczonych w wykazie IGO stwarzających zagrożenie dla Unii albo na liście IGO stwarzających zagrożenie dla Polski, wymaga stosownego zezwolenia, odpowiednio Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska lub regionalnego dyrektora ochrony środowiska. Warto jednak podkreślić, że zawsze pociąga to za sobą ryzyko rozmnażania się i ucieczki takiego zwierzęcia, a w konsekwencji ryzyko rozprzestrzeniania się IGO.

Inwazyjne gatunki obce to takie gatunki, których wprowadzenie lub rozprzestrzenianie się zagraża bioróżnorodności i powiązanym usługom ekosystemowym lub oddziałuje na nie w niepożądany sposób. Zwierzęta należące do IGO osiedlają się w lokalnych ekosystemach, stanowiąc konkurencję dla tych rodzimych. Z czasem niestety zazwyczaj całkowicie wypierają rodzime gatunki z ich siedlisk.

Przestrzeganie poniższych zasad pozwoli na zminimalizowanie ryzyka ucieczki zwierząt domowych należących do IGO:

  • Należy dbać o przetrzymywane zwierzęta należące do IGO i zaspokajać ich potrzeby w zakresie dobrostanu.
  • Zwierzęta domowe, należące do IGO, powinny być przetrzymywane w warunkach odpowiadających ich potrzebom biologicznym i osobniczym, w zadaszonych pomieszczeniach wewnętrznych lub na wybiegach zewnętrznych wygrodzonych i wyposażonych w sposób uniemożliwiający ich ucieczkę. Wielkość pomieszczeń powinna być dostosowana do rozmiarów przetrzymywanych osobników. Pomieszczenia powinny być wyposażone we wszelkie niezbędne elementy konieczne do utrzymania zwierząt we właściwej kondycji, odpowiedniej dla gatunku i etapu rozwoju.
  • Materiał, z którego wykonane lub zbudowane jest pomieszczenie/wybieg dla zwierzęcia należącego do IGO, powinien uwzględniać możliwości mobilne gatunku, np. w przypadku przetrzymywania zwierząt gatunków posiadających zdolność wspinania się należy stosować materiały uniemożliwiające  ucieczkę z pomieszczenia/wybiegu.
  • Pomieszczenia, w których będą przetrzymywane zwierzęta należące do IGO, powinny być zbudowane z materiałów trwałych, o właściwych parametrach technicznych, uniemożliwiających ich sforsowanie przez zwierzęta.
  • Wszystkie punkty łączenia się ze sobą materiałów budujących pomieszczenia, w których przetrzymywane są zwierzęta należące do IGO, a także miejsca, gdzie ściany stykają się z dachem` lub sufitem, należy dodatkowo zabezpieczyć w sposób uniemożliwiający ucieczkę.
  • Zwierzęta należące do IGO powinny być utrzymywane w pomieszczeniach/obiektach wyposażonych w system podwójnych drzwi/bramek, w którym jedne drzwi/jedną bramkę można zamknąć przed otwarciem drugich drzwi/drugiej bramki.
  • Pomieszczenia powinny być regularnie sprzątane, konserwowane i naprawiane w sposób dostosowany do materiału, z którego są wykonane lub zbudowane.
  • W przypadku wybiegów zewnętrznych należy dołożyć wszelkich starań, aby nie znalazły się w nich jakiekolwiek elementy wyposażenia, które umożliwiłyby sforsowanie ogrodzenia – np. jeżeli drzewa znajdują się blisko ogrodzenia to należy je odpowiednio przycinać lub całkowicie usunąć albo zabezpieczyć w sposób uniemożliwiający wspinanie się zwierząt.
  • W przypadku małych zwierząt, należących do IGO, utrzymywanych w pomieszczeniach zewnętrznych, koniecznym jest zabezpieczenie wszelkich kanałów odwadniających bądź nor gryzoni.
  • Obszar sąsiadujący bezpośrednio z ogrodzeniem wybiegu zewnętrznego należy utrzymywać w sposób umożliwiający szybkie wykrycie i naprawę wszelkich usterek, w tym celu należy np. eliminować zbędne zarośla czy krzewy. 
  • Zwierzęta należące do IGO powinny być transportowane wyłącznie w zamkniętych klatkach lub innych pojemnikach z możliwością czasowego zamykania.

Przestrzeganie poniższej zasady pozwoli na zminimalizowanie ryzyka rozmnażania się zwierząt domowych należących do IGO:

  • Należy ograniczyć możliwość kojarzenia się zwierząt utrzymywanych jako zwierzęta domowe lub podczas podróży z tymi zwierzętami (transportu tych zwierząt), np. poprzez przetrzymywanie samców i samic oddzielnie, a w przypadku ssaków poprzez ich kastrację/sterylizację.
{"register":{"columns":[]}}