W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tropimy wnyki - przeciwdziałamy kłusownictwu

09.04.2024

W najbliższą sobotę w Łomiankach przedstawiciele RDOŚ w Warszawie, Straży Miejskiej i Policji, wraz z grupą wolontariuszy, wezmą udział w akcji poszukiwania wnyków na terenie rezerwatu Ławice Kiełpińskie oraz w jego sąsiedztwie

napis #Tropimywnyki na zielonym pasku, logo RDOŚ w Warszawie i projektu Mazowieckie rezerwaty przyrody na tle zdjęcia przedstawiającego wnyki

Z inicjatywy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie w najbliższą sobotę, 13 kwietnia 2024 r., odbędzie się akcja poszukiwania wnyków w sąsiedztwie miejsca, gdzie pod koniec lutego br. znaleziono martwą, 10 miesięczną wilczycę, która wpadając we wnyki umarła w niewyobrażalnych męczarniach. Działania te przeprowadzą pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie, wspólnie z funkcjonariuszami Policji i Straży Miejskiej z Łomianek, przy udziale wolontariuszy chętnych do wsparcia służb ochrony przyrody i organów ścigania.

Znalezienie kilku kolejnych wnyków w sąsiedztwie ciała wilczycy pozwala sądzić, że osoba zastawiająca sidła na zwierzynę może nadal prowadzić ten bandycki, kłusowniczy proceder. Należy podkreślić, że jest to teren stanowiący bardzo istotny korytarz migracyjny dla zwierząt, które wędrują wzdłuż rzeki Wisły, m.in. próbując  dotrzeć do rozległych kompleksów leśnych Kampinoskiego Parku Narodowego. Z tego względu tak ważne jest zlokalizowanie i usunięcie pułapek, które mogłyby spowodować cierpienie a nawet śmierć zwierząt.

Liczymy na to że akcja zakończy się sukcesem, a dzięki zaangażowaniu strony społecznej będzie miała ona również edukacyjny charakter. Pamiętajmy, jeśli zauważymy np. w lesie rozciągnięte stalowe linki lub druty, niezwłocznie zgłaszajmy sprawę miejscowemu leśniczemu lub bezpośrednio na policję, jako organu uprawnionego do wykrywania i ścigania przestępstw. Nie bądźmy obojętni, takie z pozoru niewielkie działanie może uratować życie zwierząt, w tym gatunków rzadkich i chronionych.

{"register":{"columns":[]}}