W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Turystyka a ochrona Wisły

08.06.2022

Czy można pogodzić turystykę z wymaganiami ochrony przyrody? Czy możliwy jest konsensus? Pod jakimi warunkami?

Widok na salę i uczestników spotkania

W ostatni poniedziałek , 6 czerwca, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie wzięli udział w posiedzeniu Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Warszawskiej Wisły. To jedno z działań mających na celu nawiązanie współpracy z organizacjami, firmami, podmiotami, którym nieobojętna jest przyroda bezpośrednio związana z Wisłą i towarzyszącymi jej siedliskami (jak np. łęgi) oraz los dzikich mieszkańców wiślanych wysp i ławic.

W ostatnich latach obserwowana jest rosnąca presja na przyrodę niezwykle cennego korytarza ekologicznego, jakim jest Wisła. Wynika to z bardzo wielu aspektów, w tym m.in. poszukiwania nowych miejsc do rekreacji z uwagi na ograniczenia wynikające z pandemii i coraz większą łatwość w dotarciu na cenne przyrodniczo wyspy wobec powtarzających się niskich stanów wody. Obecność ludzi na wyspach stanowiących cenne w skali całego kraju, a nawet Unii Europejskiej miejsca lęgowe, prowadzi do ich opuszczania przez ptaki i utratę lęgów. W dalszej perspektywie grozi to wyginięciem mazowieckich populacji takich rzadkich gatunków, jak rybitwy, sieweczki, mewy (w tym w szczególności sieweczki rzecznej i obrożnej, mewy czarnogłowej, rybitwy rzecznej i białoczelnej).

Podczas, gdy zagrożenie rośnie i utrata (przynajmniej w skali lokalnej) kolejnych gatunków staje się coraz bardziej realna, tak naprawdę stosunkowo niewiele potrzeba, by sytuacja zmieniła się diametralnie na korzyść przyrody. Kluczowe jest powstrzymanie się przed przybijaniem do piaszczystych plaż w okresie lęgowym ptaków (kwiecień – sierpień), nie wchodzenie na wyspy, nie płoszenie ptasich rodziców w okresie wysiadywania jaj i opieki nad pisklętami. To konsensus, który pozwoli korzystać z uroków Wisły, w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa i w zgodzie z naturą.

W myśl chińskiego powiedzenia „Kto zna działanie przyrody, ten żyje z nią w zgodzie” Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie dokłada starań, by w jak najszerszy sposób, za pośrednictwem różnych narzędzi i kanałów docierać do mieszkańców Warszawy i turystów z informacją o tym, jak się zachowywać by ochronić ptaki siewkowe, ich siedliska, a także miejsca ważne dla ptaków migrujących, w których potrzebują w spokoju znaleźć czas na wytchnienie i żerowanie. Ufamy, że organizacje skupione wokół Komisji Dialogu Społecznego ds. Warszawskiej Wisły mogą pełnić ważną rolę we wspólnych działaniach na rzecz tak cennej dla nas przyrody.

{"register":{"columns":[]}}