W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wirtualne spacery po mazowieckich rezerwatach przyrody

09.05.2022

Przyroda mazowieckich rezerwatów przyrody już teraz jest na wyciągnięcie ręki dzięki wirtualnym spacerom i zdjęciom panoramicznym

Widok na błękitne niebo i korony drzew

Jakie zwierzęta zamieszkują Kalinową Łąkę, Las Natoliński, Bagno Jacka, Wyspy Zawadowskie i rezerwat im. Króla Jana Sobieskiego, jakie można tam zobaczyć rośliny i jaki widok rozciąga się z tych niedostępnych dla większości osób miejsc - tego dowiecie się,  odbywając wirtualne spacery w te miejsca. W ten sposób możecie zanurkować pod powierzchnię wody jednego z wiślanych rezerwatów,  zajrzeć do gniazda mewy siwej, zobaczyć pisklę sieweczki rzecznej i usłyszeć głosy zwierząt znajdujących tu schronienie. Poznacie z bliska najcenniejsze przyrodniczo tereny naszego województwa, nie naruszając spokoju i bezpieczeństwa ich mieszkańców, pozostając w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa. Dla kolejnych rezerwatów przyrody w ramach projektu "Mazowieckie rezerwaty przyrody" zostały przygotowane zdjęcia panoramiczne, dzięki którym będziecie mogli między innymi wspiąć się po sośnie bartnej w rezerwacie Czarnia, zobaczyć z perspektywy lotu ptaka mokradła rezerwatów Grabicz i Torfowisko Serafin, zachwycić się malowniczymi meandrami Rawki. W tym celu wystarczy skorzystać z aplikacji "Mazowieckie rezerwaty przyrody".

Zachęcamy do tej formy poznawania naszych rezerwatów. Mamy nadzieję, że pokazując ich bogactwo pomagamy zrozumieć, jak cenne są te obszary i jak ważne dla ich ochrony jest postępowanie każdego z nas.

Przypominamy bowiem, że z mocy ustawy o ochronie przyrody w rezerwatach przyrody obowiązuje szereg zakazów, w tym zakaz poruszania się, zakłócania ciszy, wprowadzania psów, palenia ognisk i wyrobów tytoniowych, niszczenia lub uszkadzania roślin, biwakowania. Regionalny dyrektor ochrony środowiska może udostępnić rezerwat, jeśli nie będzie to stanowić zagrożenia dla wartości danego obszaru chronionego. Oznacza to, że przed wejściem do rezerwatu należy sprawdzić czy nasze plany są zgodne z prawem, zapoznając się z listą rezerwatów udostępnionych na terenie województwa mazowieckiego. Pamiętajmy, że nawet w rezerwatach wymienionych na tej liście poruszać można się jedynie po wyznaczonych szlakach. Przestrzegając zasad obowiązujących w rezerwatach, przyczyniamy się do ich zachowania. Zapewniamy, że warto podjąć ten wysiłek. Przyroda odpłaci nam się pięknem wiosennych kwiatów w grądach, śpiewem ptaków, możliwością podglądania zwierząt, oferując miejsce wytchnienia od codziennego pędu i zmęczenia.

Projekt „Mazowieckie rezerwaty przyrody – aplikacja mobilna” został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

{"register":{"columns":[]}}