W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wniosek o odszkodowanie za szkody wyrządzone przez bobry

Wymagania formalne dotyczące wniosku
Wydział Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 i wydziały spraw terenowych
Zadanie Szacowanie szkód wyrządzonych przez bobry
Podstawa prawna Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 lutego 2018 r. w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową
Wymagane dokumenty potrzebne do rozpatrzenia sprawy
  1. Wniosek
     
  2. Załączniki obowiązkowe (obligatoryjne):
    • Kopia dokumentu potwierdzającego prawo własności mienia, które uległo szkodzie wraz z podpisanym oświadczeniem potwierdzającym aktualność złożonego dokumentu np.: kopia wypisu z rejestru gruntów/uproszczonego wypisu z rejestru gruntów działki lub działek, na których wystąpiła szkoda, zawierający nr księgi wieczystej (może być załączony również odpis z księgi wieczystej), bądź kopia wypisu z rejestru gruntów/uproszczonego wypisu z rejestru gruntów działki, wraz z dokumentami potwierdzającymi prawo do użytkowania (w szczególności akt notarialny, lub orzeczenie sądu) w przypadku nieruchomości dla których nie została założona księga wieczysta.
    • Kopia dokumentu potwierdzającego oddanie poszkodowanemu mienia, które uległo szkodzie, do gospodarczego korzystania, w szczególności umowy użytkowania, najmu, dzierżawy lub oświadczenia właściciela -– jeśli ma zastosowanie. W przypadku braku wskazania w zawartej umowie praw do ubiegania się o odszkodowanie z tytułu szkód wyrządzonych przez bobry, zasadnym byłoby, aby Wnioskujący oświadczył, że ma zgodę właściciela do ubiegania się o odszkodowanie z tytułu szkód wyrządzonych przez bobry.
    • Oświadczenie poszkodowanego o posiadaniu samoistnym mienia, które uległo szkodzie - jeśli ma zastosowanie.
    • Kopia pozwolenia wodnoprawnego albo zgłoszenia wodnoprawnego wraz z zaświadczeniem o niezgłoszeniu sprzeciwu, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne  albo ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne, pozwolenia na budowę albo zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych wraz z zaświadczeniem o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, ważnych na dzień zgłoszenia szkody - jeżeli były wymagane dla przedmiotu szkody.
       
    • Oświadczenie poszkodowanego o planowanym terminie sprzętu uprawy lub płodów rolnych, które uległy szkodzie, przy czym termin ten nie może być krótszy niż 14 dni od dnia zgłoszenia szkody - jeśli ma zastosowanie dla przedmiotu szkody.
    • Informacja o numerze rachunku bankowego, na który ma być wypłacone odszkodowanie, lub wskazanie innego sposobu wypłaty odszkodowania.
    • Umocowanie od współmałżonka w przypadku gdy szkoda dotyczy mienia osób pozostających w związku małżeńskim nieposiadających rozdzielności majątkowej.
    • Umocowanie od ewentualnych współwłaścicieli do reprezentowania ich w sprawie dochodzenia odszkodowania wyrządzonego przez zwierzęta objęte ochroną, w przypadku występowania szkody na działce będącej współwłasnością.
    • Pisemne pełnomocnictwo – w przypadku, gdy poszkodowany ustanowił pełnomocnika.
       
  3. Załączniki nieobowiązkowe (fakultatywne):
    • Upoważnienie dla przedstawicieli RDOŚ do wejścia na teren nieruchomości, na którym doszło do wyrządzenia szkody, w celu dokonania oględzin szkody (udzielone przez osobę posiadającą tytuł prawny do władania tą nieruchomością).
    • Kopia mapy ewidencyjnej, inny materiał graficzny lub szkic sytuacyjny z zaznaczonymi działkami, na których wystąpiła szkoda wraz z orientacyjnym oznaczeniem miejsca szkody
    • Inne np.: dokumentacja fotograficzna obrazująca wyrządzoną szkodę.
Forma załatwienia sprawy Protokół oględzin i szacowania szkody wyrządzonej przez bobry w każdym mieniu z wyłączeniem mienia należącego do Skarbu Państwa.
Miejsce złożenia dokumentów

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie ul. Henryka Sienkiewicza 3, 00-015 Warszawa dla terenu powiatów: -grodziskiego, legionowskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego, wołomińskiego, wyszkowskiego, żyrardowskiego oraz miasta na prawach powiatu Warszawa.

Wydział Spraw Terenowych w Ciechanowie Plac Tadeusza Kościuszki 5, 06-400 Ciechanów dla terenu powiatów: - ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego, pułtuskiego.

Wydział Spraw Terenowych w Ciechanowie Oddział w Płocku ul. Kolegialna 15 (pokój 22 i 23), 09-402 Płock dla terenu powiatów: - płockiego, gostynińskiego, sierpeckiego sochaczewskiego, żuromińskiego oraz miasta na prawach powiatu Płock.

Wydział Spraw Terenowych w Radomiu ul. 25 Czerwca 68, 26-600 Radom dla terenu powiatów: - radomskiego, białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, szydłowieckiego, zwoleńskiego oraz miasta na prawach powiatu Radom.

Wydział Spraw Terenowych w Siedlcach ul. Kazimierzowska 9, 08-110 Siedlce dla terenu powiatów: - garwolińskiego, łosickiego, mińskiego, siedleckiego, sokołowskiego, węgrowskiego oraz miasto Siedlce na prawach powiatu.

Wydział Spraw Terenowych w Siedlcach Oddział w Ostrołęce ul. Berka Joselewicza 1, 07-410 Ostrołęka dla terenu powiatów: - makowskiego, ostrołęckiego, ostrowskiego,  przasnyskiego  oraz miasto Ostrołęka na prawach powiatu.

Terminy złożenia wniosku

Wniosek składa się w terminie:

1) 2 dni roboczych od dnia stwierdzenia szkody – w przypadku szkody wyrządzonej w odniesieniu do zwierząt;

2) 7 dni roboczych od dnia stwierdzenia szkody – w przypadku szkody w pasiece albo w budowli stawów rybnych w gospodarstwie rybackim;

3) 7 dni roboczych od dnia stwierdzenia szkody i nie później niż 14 dni przed planowanym rozpoczęciem zbioru – w przypadku szkody w plonach na użytkach zielonych;

4) umożliwiającym dokonanie szacowania szkody nie później niż 14 dni przed planowanym rozpoczęciem zbioru danej uprawy w roku, w którym wystąpiła szkoda – w przypadku szkody wyrządzonej w uprawach lub płodach rolnych;

5) 2 miesięcy od dnia stwierdzenia szkody – w przypadku szkody innej niż określona w pkt 1–4.

UWAGA: Wniosek złożony po upływie terminu, o którym mowa w § 2 ust. 3a Rozporządzenia, pozostawia się bez rozpoznania.

Telefoniczne zgłoszenie szkody

W przypadku szkody wyrządzonej w odniesieniu do zwierząt, w pasiece albo w budowli stawów rybnych w gospodarstwie rybackim, jeżeli szkoda w tej budowli spowodowała albo może spowodować ubytek ryb, zgłoszenia szkody można dokonać również przez złożenie wniosku telefonicznie.

W takim przypadku pracownik RDOŚ sporządzi notatkę służbową i poinformuje poszkodowanego o konieczności przekazania właściwych dokumentów podczas oględzin szkody.
Opłata Brak.
Tryb odwoławczy Brak.
Uwagi / inne informacje Brak.

Materiały

Wniosek dot. szacowania szkód wyrządzonych przez bobry
20230726​_Wniosek​_bobry​_od​_26072023.doc 0.10MB
Upoważnienie dla współmałżonka
2-Upoważnienie​_dla​_współmałżonka​_09-2021​_icon.doc 0.04MB
Upoważnienie dla współwłaścicieli innych niż współmałżonek
3-Upoważnienie​_dla​_współwłaścicieli​_innych-niż​_współmałż​_09-2021​_icon.doc 0.05MB
Pełnomocnictwo dla osoby niebędącej współwłaścicielem
4-Pełnomocnictwo​_dla​_os​_niebędącej​_współwaścicielem​_09-2021​_icon.doc 0.04MB
{"register":{"columns":[]}}