W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zadania ochronne dla rezerwatów Puszczy Kozienickiej

25.10.2022

Cięcia pielęgnacyjne i monitoring stanu środowiska to zadania ochronne przewidziane na najbliższe 5 lat w rezerwatach Ciszek i Jedlnia im. Andrzeja Kowalczewskiego

Runo i pnie drzew iglastych w lesie

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie 12 października 2022 r. ustanowił zadania ochronne dla rezerwatów przyrody Ciszek i Jedlnia im. Andrzeja Kowalczewskiego, w ramach których przewidziano cięcia pielęgnacyjne w celu poprawienia warunków wzrostowych jodły oraz monitoring procesów zachodzących w rezerwacie pod kątem stanu zachowania siedlisk przyrodniczych, gatunków roślin i zwierząt oraz ich siedlisk wraz z oceną zagrożeń.

Oba rezerwaty położone są na terenie Puszczy Kozienickiej i chronią drzewostany mieszane o naturalnych cechach charakterystycznych dla tego terenu. Zaburzenie struktury wiekowej, przestrzennej i gatunkowej drzewostanów zostało zdiagnozowane jako zagrożenie dla występującej w nich jodły, rosnącej tu na północnej granicy swojego zasięgu. Stan ten jednocześnie wpływa negatywnie na przedmioty ochrony obszaru Natura 2000 Puszcza Kozienicka PLH140035 (m.in. grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny, wyżynny jodłowy bór mieszany). Zaplanowane działania ochronne, poprzez pielęgnację jodły oraz monitorowanie stanu zachowania środowiska przyrodniczego rezerwatów przyrody, mają przeciwdziałać temu niekorzystnemu zjawisku.

Rezerwat przyrody Jedlnia powstał w 1982 r. w celu zachowania fragmentu naturalnego starodrzewu dębowo-sosnowego w Puszczy Kozienickiej, przy czym warto wiedzieć, że niektóre z drzew osiągają wiek nawet 200 lat. Od 2021 r. nosi on imię Andrzeja Kowalczewskiego - wieloletniego wojewódzkiego konserwatora przyrody, inicjatora utworzenia Kozienickiego Parku Krajobrazowego oraz sieci rezerwatów przyrody na terenie Puszczy Kozienickiej. Na terenie rezerwatu wyznaczony jest szlak pieszo-rowerowy.

Rezerwat przyrody Ciszek został utworzony w 1982 r. w celu zachowania fragmentu naturalnych drzewostanów mieszanych z przewagą jodły na północnej granicy jej zasięgu. Wyróżnia się dębowymi i jodłowymi drzewostanami o naturalnym charakterze. Rezerwat został udostępniony do  ruchu pieszego i rowerowego.

{"register":{"columns":[]}}