W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zadania ochronne w rezerwacie Biele

03.04.2022

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie 8 marca 2022 r. ustanowił zadania ochronne dla rezerwatu przyrody Biele. Przewidziane zabiegi ochronne mają na celu powstrzymywanie zdiagnozowanych zagrożeń i utrzymanie celu ochrony rezerwatu przyrody w dobrej kondycji.

Żółte kwiaty pełnika europejskiego na pierwszym planie, w tle rozmazane pąki wielu roślin tego gatunku

Kluczowe w rezerwacie przyrody Biele jest zachowanie siedliska pełnika europejskiego – rzadkiej rośliny objętej ochroną gatunkową. Jest to gatunek światłolubny. W tym celu niezbędne jest podejmowanie działań z zakresu ochrony czynnej, takich jak usuwanie nalotów drzew i krzewów stwarzających niekorzystne warunki świetlne dla rozwoju tego gatunku. 


Rezerwat przyrody Biele został powołany do życia w 1989 r. w celu zachowania najbogatszego na Nizinie Południowo-Podlaskiej stanowiska pełnika europejskiego oraz innych chronionych i rzadkich gatunków roślin. Od chwili powołania jego szata roślinna, w tym pełnik europejski, chronione były w sposób bierny. Najdorodniejsze i największe skupienia pełnika europejskiego, gatunku światłolubnego, występują w miejscach prześwietlonych. Jednak z czasem prześwietlone części rezerwatu zaczęły wypełniać się samoistnie wskutek obsiewania się drzew i krzewów. W praktyce oznaczało to pojawienie się zagrożenia dla zachowania tego gatunku, jakim jest zacienie dna lasu ograniczające zdolność do zakwitania pełnika europejskiego. W szczególności nadmiernie występujący na siedliskach leśnych grab przyczynia się do niekorzystnych zmian. W takiej sytuacji już w 2011 r.  podjęto decyzję o realizacji działań ochrony czynnej w kierunku zachowania odpowiednich warunków świetlnych poprzez wycięcie krzewów i prześwietlenie drzewostanu. Obecnie planowane działania stanowią kontynuację tych podjętych dziesięć lat temu. 


Realizacja zadań ochronnych pozwoli na utrzymanie i stopniowe zwiększenie różnorodności biologicznej oraz podwyższenie walorów przyrodniczych rezerwatu. Zachowanie mozaikowatości środowiska, poprzez miejscowe prześwietlenie i zwiększenie dostępu światła do dna lasu, poprawi wymagania siedliskowe dla gatunków światłolubnych, w szczególności pełnika europejskiego. Zadania ochronne zostały wydane na okres 5 lat.
 

{"register":{"columns":[]}}