W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zadbajmy o wodę dla przyrody

18.10.2022

Deficyt wodny to jeden z najpoważniejszych problemów naszych czasów i duże wyzwanie w kontekście dalszego funkcjonowania przyrody i nas samych

Widok na wyschnięty fragment olsu. Liście, kępy roślinności skupione wokół olszy

Skutki zmian klimatycznych na świecie i w Polsce są coraz bardziej widoczne. W mazowieckich rezerwatach przyrody od lat dostrzec można zwiększający się ujemny bilans wodny. Coraz częstszy brak opadów atmosferycznych zarówno latem, jak i zimą, najbardziej dotyka ekosystemy zależne od wód opadowych, do których zaliczane są lasy bagienne np. olsy.

Te piękne, niedostępne, często zalane wodą lasy, nazywane lasami na wodzie lub lasami na kępach, w niektórych miejscach stają się takie już tylko z nazwy. Dobrze to widać w rezerwacie przyrody Skulskie Dęby, w którym w ostatnim roku obserwujemy skutki zbyt niskiego poziomu wody. Sędziwe olsze dziś stoją na kępach wystających z całkowicie wyschniętego dna lasu. To niestety coraz częstszy widok. Brak wody prowadzi do degeneracji tych siedlisk, a w dalszej perspektywie może spowodować ich stopniowy zanik.  Środowisko życia utracą gatunki związane z takimi miejscami. Charakterystyczna bagienna roślinność olsów również zanika. Ols zacznie przekształcać się w  łęg, a następnie w grąd.

Już dzisiaj łęgowienie i grądowienie olsów w mniejszym lub większym stopniu dotyka większość rezerwatów przyrody i innych obszarów chronionych na Mazowszu. Skutki tych niekorzystnych dla przyrody procesów są widoczne m.in. w rezerwatach przyrody Olsy Płoszyckie, Olszynka Grochowska, Guść, Olszyny oraz w obszarze Natura 2000 Łękawica. Warto pamiętać, że lasy bagienne, torfowiska i inne rodzaje mokradeł są jednym z najważniejszych rezerwuarów wody w przyrodzie.

Pamiętajmy, że oszczędne korzystanie z wody, dbanie o jej zasoby to istotny element ochrony  środowiska.

 

{"register":{"columns":[]}}